Çok yönlü liderliğin çalışan sesliliğine etkisinde örgüt içi iletişim ve bilgi paylaşımın rolü: bir aracı analiz
The role of intraorganizational communication and information sharing in the effect of multi-directional leadership on employee voice: A Mediatory analysis
- Tez No: 902935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmanın amacı, çok yönlü liderliğin çalışan sesliliğine etkisinde örgüt içi iletişim ve bilgi paylaşımın aracılık rolünün tespit edilmesidir. Araştırmanın anakütlesini Bitlis Eren Üniversitesi idari personeli oluşturmaktadır. Örneklem ise basit tesadüfi örneklem yöntemi ile araştırmaya katılan 197 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 ve AMOS 24 aracılığıyla istatistiki analizlere tabi tutulmuştur. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirliği için Cronbach's Alfa değerine bakılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca verilere regresyon, korelasyon, AFA, DFA ve frekans analizleri yapılmıştır. Araştırmada model analizi ve hipotez testi Hayes Process Makro'sunda model 4 ile gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre çok yönlü liderlik çalışan sesliliği ile pozitif yönlü ve anlamlı ilişkilere sahip olduğu, çalışan sesliliği örgüt içi iletişim ve bilgi paylaşımı ile pozitif yönde anlamlı ilişkilere sahip olduğu saptanmıştır. Araştırmanın temel amacı doğrultusunda yapılan analizlerde çok yönlü liderliğin çalışan sesliliği üzerinde pozitif anlamlı etkilerinin olduğu, örgüt içi iletişim ve bilgi paylaşımı değişkenlerinin de bu etkide tam aracı role sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of multifaceted leadership on employee voice and the mediating role of organizational communication and information sharing in this effect. The main population of the research consists of Bitlis Eren University administrative staff. The sample consists of 197 people who participated in the research with simple random sampling method. Questionnaire method was used to collect the data. The data obtained were subjected to statistical analysis through SPSS 25 and AMOS 24. For the validity and reliability of the scales, Cronbach's Alpha value was analyzed. In addition, regression, correlation, EFA, CFA and frequency analyses were performed on the data. In the study, model analysis and hypothesis testing were performed with model 4 in Hayes Process Macro. The analysis revealed that multifaceted leadership positively influences employee voice, which in turn positively affects intra-organizational communication and information sharing. Additionally, organizational communication and information sharing fully mediate the relationship between multifaceted leadership and employee voice.