Dijital liderliğin dijital örgütsel dönüşüm üzerindeki etkisinde örgütsel çevikliğin aracı rolü
The mediating role of organizational agility in the impact of digital leadership on digital organizational transformation
  1. Tez No: 921138
  2. Yazar: ELİF KÖKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR OKTAYSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmelerin her geçen gün artmasıyla değişime uğrayan çevresel faktörler, işletmeleri sürdürülebilirlik bakımından üretim ve yönetim süreçlerinde dönüşüme yönlendirmektedir. İşletmelerin faaliyetleri kapsamında piyasada tutunma istekleri, rekabet avantajı sağlayabilme, müşteri memnuniyeti gibi faktörler işletme açısından önem arz etmektedir. İşletmelerin bu kapsamda dijitalleşmeleri gerek yönetim ve iş süreçlerini gerekse örgütsel yapıları kapsadığından dolayı dijital dönüşüm şeklinde adlandırılmaktadır. İşletmelerin benimsedikleri iş modellerinden iş süreçlerine kadar, örgütsel çevikliklerinden, müşterilerle olan ilişkilerine kadar çok kapsamlı bir dönüşümü ifade eden dijital dönüşüm sürecinde, başarının elde edilmesi açısından dijital liderlerin önemi büyüktür. İşletmelerde gerçekleşen dijital dönüşüm, işletmenin yalnızca işin niteliğini ve işin yapılış şeklini değil, aynı zamanda örgütün organizasyonel yapılarını da etkileyerek değiştirmektedir. Bu noktada örgütün de değişime adapte olması örgütün çevik yapısıyla ilişkili olabilmektedir. Bu araştırmada, dijital liderliğin dijital örgütsel dönüşüm üzerindeki etkisinde örgütsel çevikliğin aracı rolü olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Burdur Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerde çalışan 358 katılımcıdan elde edilen veriler, SPSS 24 ve AMOS 24 istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler neticesinde tüm kavramlar arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkinin var olduğu, bunun yanı sıra dijital liderlik ile dijital örgütsel dönüşüm arasındaki ilişkide örgütsel çevikliğin anlamlı bir aracılık etkisi gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental factors that change with the increasing developments in technology can lead businesses to transform their production and management processes in terms of sustainability. Within the scope of the activities of businesses, factors such as their desire to hold on to the market, their ability to provide competitive advantage, and customer satisfaction are important for the business. İşletmelerin bu kapsamda dijitalleşmeleri gerek yönetim ve iş süreçlerini gerekse örgütsel yapıları kapsadığından dolayı dijital dönüşüm şeklinde adlandırılmaktadır. Digital leaders are of great importance in achieving success in the digital transformation process, which represents a comprehensive transformation from the business models adopted by businesses to their business processes, from their organizational agility to their relationships with customers. Digital transformation in businesses changes not only the nature of the business and the way it is done, but also the organizational structures of the organization. At this point, the organization's adaptation to change may be related to the agile structure of the organization. This research aimed to investigate whether organizational agility has a mediating role in the effect of digital leadership on digital organizational transformation. Within the scope of the research, data obtained from 358 participants working in businesses operating in Burdur Organized Industrial Zone were analyzed using SPSS 24 and AMOS 24 statistical programs. As a result of the analysis, it was determined that there was a positive significant relationship between all concepts, and that organizational agility had a significant mediating effect in the relationship between digital leadership and digital organizational transformation.