Güçlendirici liderlik ile çalışanların sessiz istifa davranışları arasındaki ilişkide iş stresinin aracı rolü
The mediating role of job stress in the relationship between empowering leadership and employees' silent resignation behaviors
- Tez No: 902943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın temel sorunsalı, kamu hastanelerinde çalışan hemşirelerin güçlendirici liderlik ile sessiz istifa davranışları arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide iş stresinin aracı rolünü incelemektir. İlk amaç, güçlendirici hemşirelerin günlük çalışma deneyimlerine etkisini ve olası sonuçlarını anlamak için iş stresinin doğasını ve kaynaklarını ortaya koymaktır. Bu, hemşirelerin mesleklerine yönelik güçlendirici liderlik faktörlerini ve bu faktörlerin iş deneyimleri üzerindeki etkilerini anlamak açısından önemlidir. İkinci amaç, hemşireler arasında sessiz istifa davranışlarının türlerini ve sıklığını belirlemektir. Hemşirelerin iş stresinin aracı rolünü anlamak ve bu stratejilerin sessiz istifa davranışlarını nasıl etkilediğini değerlendirmek için sessiz istifa davranışlarını tanımlamak önemlidir. Son olarak, araştırma iş stresinin güçlendirici liderlik ile sessiz istifa davranışları arasındaki aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Liderlerin hemşirelerin çalışma yeteneklerini nasıl etkilediğini ve güçlendirici liderliğin sessiz istifa davranışları üzerindeki etkilerini anlamak, iş stresinin aracı rolünün daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Bu araştırma, güçlendirici liderliğin kamu hastanelerinde görev yapan hemşirelerin sessiz istifa davranışları üzerindeki etkisini ve iş stresinin bu etkideki rolünü odaklanarak ele almaktadır. Veriler, bir kamu sağlık kuruluşundaki hemşireler üzerinde uygulanan anketler aracılığıyla toplanacak ve SPSS paket programında analiz edilecektir. Bu çalışmanın sonuçlarının, sağlık hizmetleri yönetimi açısından stratejilerin geliştirilmesi ve hemşirelerin iş deneyimlerinin iyileştirilmesi konusunda değerli bilgiler sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this research is a process that affects the relationships between employees in the subjects related to the education and health of nurses, which is an assistance program for public hospital employees, and the mediating role of stress in this relationship. It is a tool that supports the nature and development of job stress for the education and possible results of primary school students' daily work experiences. This means that in addition to the effects of organizations on the physically disabled, the effects of organizations on their cultural and social structures are also important. The second aim is to determine the types of silent resignations and personnel among nurses. To carry out activities aimed at eliminating stress, to carry out activities aimed at stress management, and to carry out activities aimed at stress management. To carry out activities aimed at stress management, to carry out activities aimed at stress management, and to carry out activities aimed at stress management. Finally, the researcher examines the interactions and interactive roles between active employees and the increase in job stress. Developing the working methods and leadership of nurses, understanding the effects on women will contribute to better results as a mediator of job stress. This research is to undertake the roles of educational leadership, public hospital workers, nurses' silence, nurses' social relations, nurses' stress and stress reduction in this effect. Data will be collected through surveys on nurses in a public health format and will be provided through the SPSS Program analyzer. The results of this program are required to conduct a research in the field of law, which is part of the health care sector, and a research in the field of law of vocational education institutions.