6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde Türk Kızılay ulusal kan hizmetlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of Turkish red crescent national blood services in the 6th of February Kahramanmaraş earthquakes
- Tez No: 902947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışma, 6 Şubat depremleri sonrasında Kızılay Kan Hizmetlerinin müdahale, afet öncesi ve sonrası kan stokları yönetimi, kan bağışı ve dağıtım faaliyetlerini araştırmaktadır. Depremin ardından Kızılay'ın ulusal seferberliği ile toplamda 196.753 ünite kan bağışı alınmış ve hastanelere yaralılar için kesintisiz kan ürünü sağlanmıştır. Anket sonuçlarına göre, çalışanların afet durumlarında kan hizmetleri yönetimiyle ilgili prosedür ve uygulamaları genel olarak yeterli bulduğu, ancak bazı iyileştirme gerektiren alanların olduğu belirlenmiştir. Çalışma ayrıca çalışanların afetlere hazırlık ve müdahale kapsamındaki kanaatlerini incelenmiş, bulgular, Kızılay'ın afetlere hızlı ve etkili bir şekilde müdahale etme kapasitesine ve afet sırasında artan kan ihtiyacını karşılama konusundaki başarısına işaret etmiştir. Ayrıca, afetler sırasında kan bağışı çağrılarına yanıt ve karşılaşılan zorluklara yönelik çözüm stratejileri gibi belirli alanlarda iyileştirmelerin gerekli olduğu da tespit edilmiştir. Tez, Kızılay'ın afetlere hazırlık, müdahale ve iyileştirme kapasitesini artırmak için öneriler sunmaktadır. Bu bağlamda afet bölgesinde çalışan personelin hem fiziksel hem de psikolojik olarak desteklenmesi, ayrıca afetlere karşı kan hizmetleri altyapısının dirençli hale getirilmesi için altyapı güçlendirme, mobil kan bankalarının artırılması ve afet durum planlarının güncellenmesi gibi stratejik adımları önermektedir. Çalışma, afet durumlarında kan hizmetlerinin yönetimine dair kapsamlı bir bakış sunarak toplumsal dirençliliğe ve bu alandaki politika ve uygulamaların geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the Kızılay Blood Services' response, management of blood stocks before and after the disaster, blood donation, and distribution activities following the 6 February earthquakes. After the earthquake, with the national mobilization of the Kızılay a total of 196,753 units of blood donations were collected, and uninterrupted blood products were provided to hospitals for the injured. According to survey results, employees generally found the procedures and practices related to blood services management in disaster situations adequate, but identified some areas requiring improvement. The study also examined employees' opinions on disaster preparedness and response, indicating findings that point to the Kızılay's capacity to respond quickly and effectively to disasters and its success in meeting the increased need for blood during disasters. Additionally, the need for improvements in specific areas, such as response to blood donation calls during disasters and solutions to encountered challenges, was identified. The thesis offers recommendations to enhance the Kızılay's capacity for disaster preparedness, response, and improvement. In this context, it suggests strategic steps such as supporting the physical and psychological well-being of staff working in disaster areas, strengthening the infrastructure to make blood services more resilient against disasters, increasing mobile blood banks, and updating disaster plans. The study aims to provide a comprehensive overview of the management of blood services in disaster situations, contributing to community resilience and the development of policies and practices in this area.