CGI reklamların marka imajı oluşturma ve tüketici algısı üzerindeki etkileri
The effect of CGI adverts on brand image creation and consumer perception
- Tez No: 902978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİHRİBAN AKYOL AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dijitalleşme ve sosyal medyanın yükselişiyle birlikte dijital reklamcılığın dünya çapında önemi belirgin bir şekilde artmıştır. Artık işletmeler için en etkili, güçlü ve bütçe dostu pazarlama araçlarından biri olarak kabul edilen dijital reklamcılık, pazarlama stratejilerinin merkezine yerleşmiştir. Ayrıca, Bilgisayarla Üretilmiş Görüntülerin (CGI) yükselişi, reklam endüstrisinde devrim yaratmıştır. CGI reklamlar, gerçek dünyadaki ünlülerden ve insan influencer'lardan daha etkili olduğu bilinmektedir, çünkü CGI reklamların varlıkları gerçek olmasa bile, izleyiciyi etkilemek için daha fazla özgürlük sunarlar. Bu nedenle, dünya çapında birçok önde gelen marka, CGI reklamların kullanımını artırarak tüketicilerle daha etkili bir şekilde iletişim kurmaya çalışmaktadır. Bu çalışma, CGI kullanılarak hazırlanan reklamların marka imajı oluşturma ve tüketici algısı üzerindeki etkilerini incelemektedir. CGI reklamlarının görsel kalitesi ve gerçekçiliğinin tüketiciler üzerindeki etkileri, odak grup görüşme yöntemiyle araştırılmıştır. Bu araştırmanın odak grubu için seçilen 5 kişiye 2023 yılında yapılmış CGI reklam filmleri izlettirilmiş ve katılımcılara yöneltilen sorularla reklamın marka imajı oluşturma ve tüketici algısı üzerindeki etkisine yönelik fikir ve tutumları öğrenilmeye çalışılmıştır. Bulgular, CGI reklamlarının etkili kullanımının tüketici karar süreçlerini önemli ölçüde etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the rise of digitalisation and social media, the importance of digital advertising has increased significantly worldwide. Now regarded as one of the most effective, powerful and budget-friendly marketing tools for businesses, digital advertising has become central to marketing strategies. Furthermore, the rise of Computer Generated Imagery (CGI) has revolutionised the advertising industry. CGI adverts are known to be more effective than real-world celebrities and human influencers because they offer more freedom to influence the viewer, even if the assets of CGI adverts are not real. Therefore, many leading brands worldwide are trying to communicate more effectively with consumers by increasing the use of CGI adverts. This study examines the effects of CGI adverts on brand image building and consumer perception. The effects of the visual quality and realism of CGI adverts on consumers were investigated through focus group interviews. The 5 people selected for the focus group of this research were shown CGI advertisement films made in 2023 and their opinions and attitudes towards the effect of the advertisement on brand image building and consumer perception were tried to be learnt with the questions directed to the participants. The findings show that the effective use of CGI advertisements can significantly affect consumer decision processes.