Dede korkut hikâyeleri çizgi filmi örneğinde yurt dışındaki Türk çocuklarına Türkçe öğretiminde kültür aktarımı
Cultural transfer in teaching Turkish to Turkish children abroad with the example of dede korkut stories cartoon
  1. Tez No: 902979
  2. Yazar: GİZEM ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, TRT Çocuk kanalında yayımlanan ve çocukların büyük bir beğeniyle izlediği“Dede Korkut Hikâyeleri”adlı çizgi filmin Türk kültürünü yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına nasıl aktardığını incelemek ve çeşitli öneriler getirmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Dede Korkut Hikâyeleri adlı çizgi filmdir. Örneklem ise çizgi filmin 52 bölümüdür. Ancak internet üzerinden izlenilen bölümler telif hakkından dolayı 9. bölümden itibaren verilmiştir. Bundan dolayı toplam 44 bölüm incelenmiştir. Araştırmada kültürel ögeler hemen hemen her bölümde mevcuttur. Kültürel ögelerin dağılımları ise her bölümde farklılık göstermektedir. Bazı kültürel ögeler her bölümde yeteri kadar işlenmemiştir. Genel olarak Dede Korkut Hikâyeleri adlı çizgi film yurt dışındaki Türk çocuklarına Türkçe öğretiminde ve kültür aktarımında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine how the cartoon called“Dede Korkut Stories”, broadcast on TRT Çocuk channel and watched by children with great admiration, conveys Turkish culture to Turkish children living abroad and to make various suggestions. Document review, one of the qualitative research methods, was used in the research. The universe of the research is the cartoon called Dede Korkut Stories. The sample is 52 episodes of the cartoon. However, the episodes that can be watched online are given starting from the 9th episode due to copyright. Therefore, a total of 44 sections were examined. Cultural elements are present in almost every section of the research. The distribution of cultural elements varies in each section. Some cultural elements are not covered sufficiently in each chapter. In general, the cartoon called Dede Korkut Stories can be used in teaching Turkish to Turkish children abroad and transmitting culture.