Almanya mucizesi: Alman modernleşmesi üzerine teorik bir inceleme
The miracle of Germany: A Theoretical study of German modernization
  1. Tez No: 903023
  2. Yazar: YAVUZ GÜVEN MET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bilimsel Araştırma Projesi (proje numarası: SOS-BAP-C-301123-55) kapsamında desteklenen bu çalışma birçok alanda Avrupa Birliği'nin lider ülkelerinden biri olan Almanya'nın modernleşmesini tarihsel perspektiften teorik düzlemde ele almayı amaç edinmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle tasarlanmış bu araştırma kapsamında ülkenin modernleşme seyrinde yaşadığı deneyimleri keşfetmek maksadıyla büyük oranda literatüre başvurulmuş ve ayrıca C Türü BAP kapsamında Almanya'ya kısa süreli bir seyahat gerçekleştirilerek yerinde gözlem usulüyle inceleme yapılmıştır. Belirli ideolojiler ve düşünce yapıları ekseninde ülkenin geçirdiği dönüşüm, toplumsal değişim teorileri de göz önüne alınarak anlaşılmaya çalışılmıştır. Alman modernleşmesi üzerine genel bir profil çizen bu çalışma spesifik anlamda ise ülkenin ekonomik modernleşmesine odaklanmaktadır. Kendi nazarımızda“ahlaki modernlik”olarak nitelendirdiğimiz bu fenomen Alman modernleşmesi örneğinde temsilini bulmaktadır. Toplumun belirli bir ahlaki bilinç düzleminde iradesini ortaya koyarak ülkesinin ve kendisinin refahını yükseltmek maksadıyla gerçekleştirdiği kolektif eylem, progresif yönde ilerlemenin nesnesi olarak bu araştırmada ön plana çıkmıştır. Kant, Leibniz, Hegel, Marx, Engels, Veblen, Weber, Simmel, Tönnies vb. birçok Alman düşünürün görüşlerinden de yararlandığımız araştırmamızda yine Alman sosyoloji geleneğinin önemli argümanlarından ve kültürel bilimlere odaklı bir araştırma tekniği olarak bilinen“verstehen”yani anlamacı perspektiften yararlanılmıştır. İlk bölümde araştırma yöntem ve teknikleri sunulurken ikinci bölümde; modernleşme, toplumsal değişim, mucize, disiplin, kömür vb. konu ile ilgili olan kavram ve kuramlar analiz edilmektedir. Üçüncü bölümde tarihsel sosyolojik perspektiften Alman tarihini incelediğimiz araştırmamızın dördüncü bölümü Alman modernleşmesinin seyrine yorumsamacı bir bakış açısıyla odaklanmaktadır. Son bölümde ise, elde edilen veriler üzerinden keşfettiğimiz bulgular nesnel bir anlayışla yorumlanarak aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, supported within the scope of the Scientific Research Project (project number: SOS-BAP-C-301123-55), aims to address the modernization of Germany, one of the leading countries of the European Union in many fields, from a historical perspective on a theoretical level. Within the scope of this research designed with the qualitative research method, a large amount of literature was consulted in order to discover the experiences of the country in the course of modernization, and also a short-term trip to Germany was made within the scope of Type C SRP and an on-site observation method was conducted. The transformation that the country has undergone on the axis of certain ideologies and thought structures has been tried to be understood by also taking into account social change theories. This study, which draws a general profile on German modernization, focuses specifically on the economic modernization of the country. This phenomenon, which we describe as“moral modernity”in our opinion, finds its representation in the example of German modernization. The collective action taken by the society in order to increase the welfare of its country and itself by expressing its will on a certain level of moral consciousness has come to the fore in this research as the object of progressive progress. Kant, Leibniz, Hegel, Marx, Engels, Veblen, Weber, Simmel, Tönnies etc. In our research, in which we benefited from the views of many German thinkers, we also benefited from the important arguments of the German sociology tradition and the“verstehen”, or semantic perspective, known as a research technique focused on cultural sciences. While research methods and techniques are presented in the first part, in the second part; modernization, social change, miracle, discipline, coal, etc. concepts and theories related to the subject are analyzed. In the third part, we examine German history from a historical sociological perspective, and the fourth part of our research focuses on the course of German modernization from a hermeneutic perspective. In the last section, the findings we discovered through the data obtained are interpreted and conveyed with an objective understanding.