Kaynaştırma/bütünleştirme ortamındaki işitme kayıplı bir öğrenci ile Türkçe kapsamında gerçekleştirilen yönlendirilmiş okuma ve rehberli okuma sürecinin incelenmesi
Investigation of directed reading and guided reading process in Turkish lesson with a student with hearing loss in inclusion/integration environment
- Tez No: 853511
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİSE PELİN KARASU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşitme Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu araştırmada kaynaştırma ortamındaki işitme kayıplı bir öğrenci ile gerçekleştirilen yönlendirilmiş okuma etkinliği ve rehberli okuma etkinliği uygulama sürecinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma eylem araştırması ile desenlenmiştir. Katılımcılar; işitme kayıplı öğrenci, araştırmacı/öğretmen, geçerlik komitesi üyeleri, sınıf öğretmeni ve ailedir. Uygulama verileri; gözlemler, geçerlik komitesi toplantı ve tutanakları, araştırmacı günlüğü, görüşmeler, hikâyeler, etkinlik planları ve kontrol listeleri kullanılarak toplanmıştır. Verilerin toplanması ve analizi eş zamanlı yürütülmüştür. Uygulama sürecinde, hazırlanan hikâyeler öğrencinin okuduğu anlama düzeyine uygun düzenlenmiş, uygulamalar planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Geçerlik komitesi toplantılarında uygulamalar değerlendirilerek uygulamalarda yaşanan güçlüklerin giderilmesine yönelik çözümler geliştirilmiştir. Bu doğrultuda etkinliklerin uygulanma sürecinde, öğrencinin okuduğunu anlamada güçlük çektiği önbilgi ve deneyimleri kullanma, okuma için amaç edinme, sözcükleri doğru ve cümleleri akıcı okuma, okuduğunu anlatma, tahmin etme, neden-sonuç ilişkisi kurma, çıkarımda bulunma beceri ve stratejilerinin öğretimi üzerinde durulmuştur. Araştırma sonucunda öğrencinin bu beceri ve stratejileri kullanmakta gelişim gösterdiği ancak okuduğunu anlamada destek eğitime ihtiyacının devam ettiği anlaşılmıştır. Uygulama sürecinin araştırmacı/öğretmene etkinlikleri planlama, öğrencinin okuduğunu anlama düzeyini göz önünde bulundurarak metinleri düzenleme ve etkinlikleri uygulayabilmesine katkı sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to examine the implementation process of directed reading activity and guided reading activity with a student with hearing loss in an inclusion environment. The study was designed action research. The participants were the student with hearing loss, the researcher/teacher, members of the validity committee, the classroom teacher and the family. Implementation data were collected through observations, validity committee meetings and minutes, researcher's diary, interviews, stories, activity plans and checklists. Data collection and analysis were conducted simultaneously. The stories prepared during the implementation process were organized according to the level of comprehension of the students, and the applications were planned and carried out. In the validity committee meetings, the applications were evaluated and solutions were developed to overcome the difficulties experienced in the applications. In the process of implementing the activities, the teaching of skills and strategies such as using prior knowledge and experiences that students have difficulty in comprehending what they read, having a purpose for reading, reading words correctly and reading sentences fluently, explaining what they read, predicting, establishing cause-effect relationships, and making inferences were emphasized. As a result of the research, it was understood that the student improved in using these skills and strategies, but continued to need support education in reading comprehension. It was observed that the implementation process contributed to the researcher in planning the activities, organizing the texts by considering the reading comprehension level of the students and implementing the activities.