İklim değişikliğine karşı yeşil finansman uygulaması
Green finance application against climate change
  1. Tez No: 903035
  2. Yazar: SELÇUK ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KOTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İklim değişikliği, günümüzün sorunlarından biridir. Sürdürülebilirliğin sağlanması için yeşil finansman uygulamalarına geçiş yapılmalı ve yeşil projeler desteklenmelidir. Yeşil finansman farklı şekillerde karşımıza çıkar. En yaygın ve kapsamlı formu yeşil tahvillerdir. Yeşil tahviller, çevresel projelere mali destek sağlar ve yeşil projelere yatırım fırsatı sunar. Yeşil bankacılık, çevre dostu kredi politikaları oluşturarak iklim değişikliğiyle mücadelede karbon ayak izini azaltmayı hedefler. Bu, bankacılığın çevresel etkisini azaltma ve sürdürülebilir bir gelecek için daha ileri adımlar atma konusunda önemli bir rol oynar. Bu çalışmanın temel amacı, yeşil finansman uygulamalarının en gereklilerinden olan yeşil tahvillerin, hükümetler ve şirketler için çevresel sorumluluklarını yerine getirmede sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma konusundaki önemini incelemekle birlikte yeşil bankacılık kapsamında bankacılığın neden olduğu sera gazı emisyonların azaltılmasının basit modellerle hesaplanması ve çözüm önerilerinden bahsetmektedir. Çalışma sonuçları, iklim değişikliğiyle mücadelede yeşil finansman uygulamalarının arttırılmasının önemini vurgulamaktadır. Elde edilen bulgular neticesinde, Yeşil bankacılığın, kendi faaliyetlerinden kaynaklanan emisyonları azaltmada önemli bir rol oynaması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change is one of the current issues. To ensure sustainability, a transition to green finance practices should be made, and green projects should be supported. Green finance comes in different forms, the most common and comprehensive being green bonds. Green bonds provide financial support for environmental projects and offer investment opportunities in green projects. Green banking aims to reduce the carbon footprint in combating climate change by creating eco-friendly credit policies. This plays a significant role in reducing the environmental impact of banking and taking further steps for a sustainable future. The main purpose of this study is to examine the importance of green bonds, which are one of the most necessary green financing practices, in achieving sustainability goals for governments and companies in fulfilling their environmental responsibilities, and to discuss the calculation of greenhouse gas emissions reduction caused by banking within the scope of green banking with simple models and solution suggestions. The study results emphasize the importance of increasing green financing practices in combating climate change. As a result of the findings, it was concluded that green banking should play an important role in reducing emissions from its own activities.