Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının kaynaştırma/bütünleştirme eğitimine yönelik görüşlerinin incelenmesi
Examination of social studies teacher candidates opinions on inclusive education
- Tez No: 903090
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZMENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sosyal bilgiler dersi geçmişten günümüze gelene kadar birçok ülke için bireyleri toplumsal ve bağımsız yaşama hazırlayan bir ders olarak görülmüştür. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapılmış sosyal bilgiler dersinin kişiler üzerinde etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Günümüzde bireylerin toplumsal yaşama katılmaları ve bağımsız olarak yaşamlarını idame ettirebilmeleri adına sosyal bilgiler dersi büyük önem arz etmektedir. Türkiye'de henüz tam olarak oturmayan kaynaştırma eğitimi birçok tartışmaya neden olmuştur. Bu tartışmalardan bir tanesi kaynaştırma ve bütünleştirme kavramlarının birbirinden benzer ve farklı olan özellikleridir. Bakıldığında bu iki kavramı birbirinden ayıran en temel fark kaynaştırma eğitiminde kişilerin yetersizlik düzeyleri dikkate alınarak eğitime alınırken, bütünleştirme eğitiminde ise kişilerin yetersizlik tür ve düzeylerinin dikkate alınmamasıdır. Özel gereksinimli bireylere verilen bu eğitim büyük bir öneme sahiptir. Özel eğitimin amacı kişileri potansiyelleri doğrultusunda bağımsız yaşama hazırlamaktır. Bu bakımdan sosyal bilgiler dersi ile paralellik göstermektedir. Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının kaynaştırma ve bütünleştirme eğitimlerine yönelik görüşleri verilen eğitimin niteliği açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple çalışmamda sosyal bilgiler öğretmen adaylarının görüşleri incelenmiştir. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde eğitim gören sosyal bilgiler öğretmen adayı 149 katılımcı ile nicel veri analiz yöntemlerinden tutum ölçeği kullanılarak katılımcıların görüşleri belirlenmeye ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda sosyal bilgiler öğretmen adaylarının kaynaştırma ve bütünleştirme eğitimine yönelik orta düzeyde olumlu görüşe sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının cinsiyet, sınıf düzeyi, kaynaştırma ve bütünleştirme hakkında eğitim alma durumları, kaynaştırma ve bütünleştirme hakkında akademik yazı okuma durumları ve çevrelerinde kaynaştırma ve bütünleştirme eğitimi alan tanıdıkları olma durumları açısından karşılaştırmaları yapılmıştır. Hiçbir değişken için anlamlı bir farka ulaşılamamıştır
Özet (Çeviri)
The social studies course has been seen as a subject that prepares individuals for social and independent living for many countries from the past to the present. Various studies have been conducted on this subject, trying to reveal the effects of the social studies course on individuals. Today, the social studies course is of great importance in terms of enabling individuals to participate in social life and maintain their lives independently. In Turkey, inclusive education, which has not yet been fully established, has led to many discussions. One of these discussions is the similar and different characteristics of the concepts of inclusion and integration. When viewed, the most fundamental difference that separates these two concepts from each other is that the types and levels of deficiencies of individuals are not taken into account in inclusive education. The education given to individuals with special needs is of great importance. The aim of special education is to prepare individuals for independent living in line with their potential. In this respect, it shows parallels with the social studies course. The opinions of social studies teacher candidates regarding inclusive and integrative education are important in terms of the quality of the education provided. For this reason, the opinions of social studies teacher candidates were examined in the study. With 149 participants who are social studies teacher candidates studying at Bolu Abant Izzet Baysal University, the participants' opinions were tried to be determined and interpreted using the attitude scale from quantitative data analysis methods. As a result of the study, it was concluded that social studies teacher candidates have a moderately positive view towards inclusive and integrative education. Comparisons were made based on teacher candidates' gender, class level, their status of receiving education about inclusion and integration, their status of reading academic writings about inclusion and integration, and their status of having acquaintances who receive inclusive and integrative education. No significant differences were found for any variable.