Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öğrenme güçlüğü olan öğrenciler hakkındaki farkındalıklarının incelenmesi
Investigation of social studies teacher candidates' awareness of students with learning disabilities
  1. Tez No: 960563
  2. Yazar: SAADET ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TÜRKSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilere yönelik farkındalıklarını belirlemek ve incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yönteminde tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 yılı bahar yarıyılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı'nda eğitimlerine devam eden 162 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak, Keskin, Korkut ve Can (2016) tarafından geliştirilen“Öğrenme Güçlüğü Yaşayan Öğrencilere Yönelik Öğretmen Yeterliliği Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Katılımcı Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ölçek alt boyutları (dikkate alma, güdüleme, derse odaklama, dikkat toplama, olumlu tutum) ile sosyal bilgiler öğretmen adaylarının cinsiyet, öğrenim düzeyi, özel eğitim dersi alıp/almama, öğrenme güçlüğü olan bir yakını olup/olmama, öğrenme güçlüğü olan bireyle aynı sınıfta eğitim alıp/almama, öğrenme güçlüğü konusunda bilgili olup/olmama, öğrenme güçlüğüne ilişkin kitap okuyup/okumama, öğrenme güçlüğüne ilişkin film izleyip/izlememe, kaynaştırma eğitimi konusunda yeterli bilgiye sahip olup/olmama, öğrenme güçlüğü olan bireylerin kaynaştırma uygulamasına katılmasını destekleyip/desteklememe ve öğrenme güçlüğüne ilişkin yeni bilgiler edinmek isteyip/istememe durumları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ölçek alt boyutlarından“güdüleme”alt boyutu ile öğrenme güçlüğüne ilişkin yeni bilgiler edinmek isteyip/istememe durumu arasında anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilere yönelik farkındalık düzeylerini arttırmak için gerek özel eğitim derslerinde gerekse farklı derslerde öğrenme güçlüğü ile ilgili farkındalık etkinlikleri yaptırma önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine and examine the awareness of pre-service social studies teachers towards students with learning difficulties. The research was carried out in the survey model in quantitative research method. The study group of the research consists of 162 pre-service teachers who continue their education at Gazi University, Department of Social Studies Education in the spring semester of 2023-2024. In this study, 'Teacher Efficacy Scale for Students with Learning Disabilities' developed by Keskin, Korkut, and Can (2016) and 'Participant Information Form' developed by the researcher were used as data collection tools. As a result of the research, the sub-dimensions of the scale (taking into account, motivation, focusing on the lesson, focusing attention, positive attitude) and the gender, level of education, whether/not taking special education courses, whether/not having a relative with learning disabilities, whether/not being educated in the same class with an individual with learning disabilities, whether/not being knowledgeable about learning disabilities of pre-service social studies teachers, No significant difference was found between reading/not reading books about learning disabilities, watching/not watching films about learning disabilities, having/not having sufficient knowledge about inclusion education, supporting/not supporting the participation of individuals with learning disabilities in inclusion practice and wanting/wanting to learn new information about learning disabilities.It was concluded that there was a significant difference between the 'motivation' sub-dimension of the scale sub-dimensions and whether they wanted to learn new information about learning disabilities. As a result of the study, it was recommended that social studies teacher candidates conduct awareness activities related to learning difficulties both in special education classes and in other classes in order to increase their awareness of students with learning difficulties.