Ebeveynlerin çocuk haklarına yönelik tutumu ile çocukların sosyal duygusal gelişimi arasındaki ilşkinin incelenmesi
Examining the relationship between parents' attitudes towards children's rights and the social-emotional development of children
- Tez No: 903177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL PEKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çocuk hakları 20. yy'de adından en çok söz ettiren hak başlıklarındandır. Çocukların gelişim süreci ile çocuk hakları iç içe geçen kavramlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocukların gelişim süreçlerinde, çocuk haklarının korunması ve sürdürülmesinde ebeveynler önemli bir rol oynamaktadır. Çocuk haklarına yönelik ebeveyn tutumlarının çocuğun birçok gelişim alanını etkilediği düşünülmektedir. Bu araştırmada çocuk haklarına yönelik ebeveyn tutumlarının çocukların sosyal ve duygusal gelişimine nasıl etki ettiği üzerine bir çalışma yürütülmüştür. Araştırmada sürecindeki verilerin toplanması için Okul Öncesinde Sosyal Duygusal Beceriler ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği(SDBPDÖ), Çocuk Haklarına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği(ÇHETÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Doğum yılı, cinsiyet, ebeveyn yaşı, ebeveyn doğum yeri, ebeveyn eğitim durumu, ailenin algılanan algılanan gelir düzeyi, ebeveyn medeni durumu ve ebeveyn meslek durumundan oluşan sekiz değişken açısından veriler; Kolmogorov-Smirnov normallik testi ve Shapiro-Wilk normallik testi ile analiz edilmiştir. Parametrik olmayan sonuçların analizinde ise Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında ebeveynlerin çocuk haklarına yönelik tutumu ile çocukların sosyal ve duygusal gelişimi arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu ancak bunun anlamlı olmadığı görülmüştür. Her iki ölçeğin tüm alt boyutları ve toplam ölçek puanları arasındaki ilişkiye dair elde edilen sonuçların; ebeveynlerin çocuk haklarına dönük tutumu ile çocukların sosyal ve duygusal gelişimi arasındaki ilişkinin birçok boyut açısından tespit edilmesine yardımcı olacağı ve bu çalışmanın literatüre önemli bir katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Children's rights are one of the most talked about rights topics in the 20th century. Parents play an important role in the developmental processes of children and in the protection and maintenance of children's rights. It is thought that parental attitudes towards children's rights affect many developmental areas of the child. It is thought that parental attitudes towards children's rights affect many areas of development of the child. In this research, a study was conducted on how parental attitudes towards children's rights affect children's social and emotional development. Preschool Social Emotional Skills and Psychological Resilience Scale (SDBPDS), Parental Attitude Scale Towards Children's Rights (ÇHETÖ) and Personal Information Form were used to collect data during the research process. Data in terms of eight variables consisting of year of birth, gender, parental age, parental birthplace, parental educational status, perceived income level of the family, parental marital status and parental occupational status; It was analyzed using the Kolmogorov-Smirnov normality test and the Shapiro-Wilk normality test. In the analysis of non-parametric results, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test were applied. Looking at the results of the research, it was seen that there was a negative relationship between parents' attitudes towards children's rights and children's social and emotional development, but this was not significant. The results obtained regarding the relationship between all sub-dimensions of both scales and total scale scores; It is thought that this study, which will help determine the relationship between parents' attitudes towards children's rights and children's social and emotional development in many dimensions, will make a significant contribution to the literature.