Konya ili Seydişehir ilçesi Ketenli mahallesindeki Türk devri yapıları
Turkish period buildings in ketenli neighbourhood of Seydişehir district of Konya province
- Tez No: 903194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN BAHARGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Sanat eserleri ve yapıları ile yüzyıllar öncesinden günümüze kadar kendini gösteren bir kent olan Konya, merkezi konumu içinde bulunan kültürel mirasların yanında, yakınında yer alan 31 ilçede de yer alan sanat eserleri ile varlığını sürdürmekte ve hala bu izler devamlılığını göstermektedir. Bu ilçelerden biri olan, Seydişehir İlçesine bağlı şehir merkezine 75 km. uzaklıkta yer alan Ketenli (Çalmanda) Mahallesi Tez araştırması kapsamında ele alınmıştır. Osmanlı döneminide içinde barındırdığı farklı yapı türleri ve sanat eserleriyle dikkat çeken Ketenli Mahallesinde, tarihi değer taşıyan kırsal mimari örneği yapılardan olan Dini mimaride bir cami, sivil mimari de sekiz ev, su yapılarında ise dört çeşme, bir değirmen, dört köprü ve üç sarnıç yapısı incelenmiştir. Bunlar ile birlikte günümüze ulaşmayan yapılar başlığı altında dini mimaride iki cami, bir mescit, bir tekke, bir zaviye ve su yapılarında ise bir hamam ile değirmenler tezde ele alınmıştır. Tez çalışmasında ortaya çıkan veriler kaynak taraması sonucunda elde edilen bilgiler ile birlikte, araştırma kapsamında yöre halkı ile yapılan mülakatların değerlendirilmesi ve sonuçlarından oluşmuştur. İncelenen bu yapılar kataloglama yöntemi ile ele alınmıştır. Günümüze ulaşmayan yapılarda ise yalnızca Ketenli Eski Büyük Cami katalog yöntemi ile alınmıştır. İncelenen yapılar çizimler ve fotoğraflar ile desteklenerek tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Konya, which is a city that shows itself from centuries ago to the present day with its works of art and structures, continues its existence with the works of art in 31 districts located nearby, as well as the cultural heritage in its central location, and still shows the continuity of these traces. Ketenli (Çalmanda) Quarter, which is one of these districts, located 75 km. away from the city centre of Seydişehir District, has been handled within the scope of the thesis research. In the Ketenli neighbourhood, which attracts attention with its different building types and works of art in the Ottoman period, a mosque in religious architecture, eight houses in civil architecture, four fountains, a mill, four bridges and three cistern structures in water structures, which are among the rural architectural structures of historical value, were examined. In addition to these, two mosques, a masjid, a tekke, a lodge, a zaviye in religious architecture under the title of structures that have not survived to the present day, and a bathhouse and mills in water structures are discussed in the thesis. The data obtained in the thesis study consisted of the information obtained as a result of the literature review, as well as the evaluation and results of the interviews conducted with the local people within the scope of the research. These structures examined were handled by cataloguing method. In the buildings that have not survived to the present day, only Ketenli Old Grand Mosque was taken by cataloguing method. The thesis was completed by supporting the examined structures with drawings and photographs.