Türk hukukunda özel hayatın gizliliği hakkı veteknolojik gelişmelerinözel hayatın gizliliğine etkisi
The right to privacy in Turkish law and the impact of technological developments on the right to privacy
  1. Tez No: 903216
  2. Yazar: YASİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Özel hayatın doğasında var olan sebepler ve yaşanmakta olan teknolojik gelişmeler, özel hayat kavramını net olarak belirlenemez hale getirmiştir. Ayrıca özel hayata müdahalenin meşru kabul edileceği durumlar ile bu müdahalenin sınırının nasıl değerlendirileceği problemli alanlardandır. Özel hayatın gizliliği hakkının tartışıldığı bu çalışmada, öncelikle bu problemlere çözüm yolları aranacak; özel hayatın gizliliğinin insan hakkı olarak kabul edilmesi süreci, özel hayatın kapsamının ne olduğu, özel hayatın gizliliği hakkının niteliği, tanımı ve kapsamı, ülkemizdeki özel hayatın gizliliği hakkının tarihsel gelişimi, uluslararası metinlerde özel hayatın gizliliği hakkının düzenlenişi ile mukayeseli hukukta özel hayatın gizliliği hakkının nasıl düzenlendiği incelenecektir. Ardından yaşanan teknolojik gelişmelerden telekomünikasyon yoluyla denetimin, MOBESE ve gizli kamera kayıtlarının, biyometrik verilerin, kredi kartı ve bankamatik kart hareketlerinin ve internet ile sosyal paylaşım ağlarının unutulma hakkı kapsamında, özel hayatla olan münasebeti irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
The reasons inherent in private life and technological developments have made the concept of private life unclear. In addition, the situations in which interference with private life can be considered legitimate and how to evaluate the limits of this interference are problematic areas. In this study, in which the right to privacy is discussed, firstly, solutions to these problems will be sought; the process of accepting the right to privacy as a human right, what is the scope of private life, the nature, definition and scope of the right to privacy, the historical development of the right to privacy in our country, the regulation of the right to privacy in international texts and how the right to privacy is regulated in comparative law will be examined. Subsequently, in the context of technological developments, the relationship of interception of correspondence through telecommunication, Mobese and hidden camera recordings, biometric data, credit card and debit card activities. Internet and social network with private life will be examined within the scope of the right to be forgotten.