Doğal sulara karışan ağır metallerin kimyasal olarak incelenmesi
Chemical examination of heavy metals contaminated in natural waters
- Tez No: 903217
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SÜRME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Doğal sulara karışan ağır metaller, çevre kirliliğinin ve ekosistemlerin bozulmasının önemli sebeplerinden biridir. Bu metallerin birçoğu insan faaliyetleri sonucu su kaynaklarına ulaşırken, bir kısmı da doğal yollarla yer kabuğundan açığa çıkabilir. Doğal su kaynaklarının kirlenmesinde afetler önemli rol oynamakla birlikte ağır metallerin suya karışmasına neden olabilmektedir. Depremler, seller, volkanik patlamalar ve orman yangınları gibi afetler, hem yüzey sularında hem de yer altı sularında önemli miktarda ağır metal birikimine yol açabilir. Bu metallerin sulara karışması, hem ekosistemler hem de insan sağlığı üzerinde uzun vadeli olumsuz etkiler yaratır. Afetler sırasında su kaynaklarına karışan ağır metaller arasında kurşun (Pb), cıva (Hg), kadmiyum (Cd), arsenik (As), krom (Cr) ve nikel (Ni) gibi tehlikeli elementler yer alır. Doğal sulara karışan ağır metaller, çevresel sürdürülebilirlik ve insan sağlığı açısından ciddi tehditler oluşturmaktadır. Bu metallerin kaynaklarının kontrol altına alınması, su kaynaklarının düzenli olarak izlenmesi ve arıtma teknolojilerinin kullanılması, bu sorunun çözümünde önemli adımlardır. Ancak ağır metal kirliliği, küresel bir sorun olduğu için, uluslararası işbirliği ve katı çevre politikaları gerektirir.
Özet (Çeviri)
Heavy metals mixed into natural water are one of the important reasons for environmental pollution and accumulation of ecosystems. While the human consequences of most of these metals reach water resources, some of them can be naturally solved from the earth's crust. They play an important role in the pollution of natural water particles and can cause heavy metals to mix into water. Disasters such as earthquakes, sellers, volcanic eruptions and forest fires can lead to significant amounts of heavy metal accumulation in both surface water and groundwater. The mixing of these metals into water has long-term negative effects on both ecosystems and human health. Heavy metals mixed into water resources during disasters include dangerous elements such as lead (Pb), mercury (Hg), cadmium (Cd), arsenic (As), chromium (Cr) and nickel (Ni). Heavy metals mixed into natural waters pose serious threats to the sustainability of temperature and human health. Preparing storage controls for these metals, regularly storing water supply and using purification technologies are important steps in solving this problem. However, banning heavy metals requires international cooperation and strict environmental policies, as it is a global problem.