Exploring the effects of video-based assignments on prep school students' speaking anxiety-a study at a state university in Türkiye
Video tabanlı ödevlerin hazırlık okulu öğrencilerinin konuşma kaygısına etkisinin araştırılması – Türkiye'de bir devlet üniversitesi örneği
  1. Tez No: 903232
  2. Yazar: EZGİ SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı video tabanlı konuşma ödevlerinin Hazırlık Okulu öğrencilerinin konuşma kaygısına etkisini incelemektir. Çalışmaya, Türkiye'de bir devlet üniversitesinin Yabancı Diller Yüksekokulu'ndaki hazırlık programına kayıtlı 16 öğrenci katılmıştır. Bu çalışma için karma yöntem deseni kullanılmıştır; nicel veriler PSCAS (Public Speaking Classroom Anxiety Scale) aracılığıyla, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış mülakatlarla toplanmıştır. PSCAS, katılımcılara ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Bu test süreçleri arasında, katılımcılara Google Classroom platformu üzerinden, her hafta bir tane olmak üzere toplam 6 adet video tabanlı konuşma ödevi verilmiştir. Ön-test ve son-test uygulamalarının ardından, katılımcı grubunun %50'siyle yarı-yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Nicel veriler tanımlayıcı analizle incelenmiş, nitel veriler için ise tematik analiz uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, video tabanlı ödevlerin, öğrencilerin yabancı dil konuşma kaygısını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bulgular, bu ödevlerin öğrencilerin İngilizce konuşma konusundaki özgüvenini ve rahatlığını artırdığını, dil ve iletişim becerilerini geliştirdiğini, İngilizce derslerine yönelik ilgilerini artırdığını ve konuşma pratiği yapma açısından ek olanaklar sağladığını ortaya çıkarmıştır. Bu faktörler, genel sonuçların gösterdiği üzere, konuşma kaygısının azalmasına katkıda bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, bu çalışma öğrencilerin video ödevleri yapma sürecinde yaşadıklarını ifade ettikleri zorlukları ve yabancı dil konuşma kaygısıyla başa çıkmak için önerdikleri alternatif yolları da vurgulamıştır. Çalışmanın, İngiliz Dili Eğitimi alanındaki araştırmacılar ve İngilizce öğretmenleri için önemli bilgiler sunması ve Hazırlık Okulu bağlamlarında dil öğrencilerinin konuşma kaygılarını azaltmaya katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of video-based speaking assignments on Prep School students' speaking anxiety. 16 students who were enrolled in the preparatory program at the School of Foreign Languages at a state university in Türkiye participated in the study. A mixed-method design was utilized for this study; quantitative data were collected through the Public Speaking Classroom Anxiety Scale (PSCAS), while qualitative data were gathered through semi-structured interviews. PSCAS was administered to the participants as a pre-test and post-test. Between these test processes, participants were given 6 video-based speaking assignments through the Google Classroom platform, one per week. After the administration of the pre-test and post-test, semi-structured interviews were conducted with 50% of the participant group. The quantitative data were analyzed through descriptive analysis and thematic analysis was applied to the qualitative data. The results of the study indicated that video-based assignments help reduce students' foreign language speaking anxiety. Moreover, the findings revealed that these assignments also foster students' confidence and comfort in speaking English, improve their language and communication skills, boost their engagement in English classes, and enable additional opportunities for speaking practices. These factors contribute to the mitigation of speaking anxiety, as shown by the overall results. In addition, this study also highlighted challenges that students reported facing and their suggestions for alternative ways to deal with foreign language speaking anxiety. This study is expected to offer meaningful insights for researchers in the field of English Language Education and English teachers, and contribute to alternative ways of lessening English language learners' speaking anxiety in Preparatory School contexts.