Yerli ve ticari damızlıklardan elde edilmiş döllü yumurtalarda embriyo gelişimi, yağ asitlerindeki değişim ile göğüs kasında IGF-I ve VEGF-A gen ekspresyonlarının belirlenmesi
Determination of embryo development, changes in fatty acids and IGF-I and VEGF-A gene expressions in breast muscle of fertilised eggs obtained from native and commercial breeders
- Tez No: 903259
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı, Denizli ve Gerze yerli ırkları ile etçi ve yumurtacı ticari hibritlerden elde edilen döllü yumurtalarda embriyo gelişimi, kuluçka performansı ve yağ asitlerindeki değişim ile göğüs kasında IGF-I ve VEGF-A gen ekspresyonlarının belirlenmesidir. Araştırma Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Laboratuvarında yürütülmüştür. Çalışmada 258 adet Denizli ve 258 adet Gerze yerli ırklarına ait kuluçkalık yumurtalar ile 258 adet ticari beyaz yumurtacı ve 258 adet ticari etçi ebeveynlere ait kuluçkalık yumurtalar kullanılmıştır. Yumurtalar tartılarak numaralandırılmış ve kuluçka makinesine yerleştirilmiştir. Her genotipe ait 8 yumurta kuluçkanın 0, 10, 13, 16 ve 19. günlerinde alınarak sarıları ve embriyolar tartılmış ve yumurta sarılarının yağ asiti içeriği belirlenmiştir. Çıkımdan sonra, her genotipe ait 8 civcivde kalan yumurta sarısı, karaciğer ve göğüs kaslarındaki yağ asiti seviyeleri tespit edilmiştir. Gen ekspresyon analizi için hem embriyonik gelişimin 19. gününde hem de çıkım sonrasında her genotipe ait 8 civcivin göğüs kasından örnekler alınmıştır. Kalan kuluçkalık yumurtalar genotiplerin kuluçka performansını değerlendirmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to determine the embryo development, incubation performance, fatty acid changes, and IGF-I and VEGF-A gene expression of breast muscle in fertilised eggs obtained from native Denizli and Gerze poultry breeds and commercial broiler and layer hybrids. The research was carried out in the laboratory of the Department of Animal Breeding and Husbandry, Faculty of Veterinary Medicine, Ankara University. The study used 258 incubation eggs from Denizli, and 258 from Gerze native breeds, alongside 258 incubation eggs from a commercial white layer breeder and 258 from a commercial broiler breeder. The eggs were weighed, numbered, and placed in the incubator. During the incubation period, 8 eggs from each group were examined on the days 0, 10, 13, 16, and 19. The eggs, yolks, and embryos were weighed, and the fatty acid content of the yolks was determined. After hatching, 8 chicks of each genotype were sacrificed to determine the fatty acid content of the remaining yolk, liver, and breast muscles. For gene expression analysis, samples were taken from the breast muscles of 8 chicks both on day 19 of incubation and after hatching. The remaining incubated eggs were used to evaluate incubation performance. During the same laying period, the egg weights of Denizli and Gerze breeds were 53.20±0.30 g and 52.22±0.28 g, and the egg weights of broiler and layer hybrids were 56.52±0,24 g and 59.68±0,23 g, respectively. Chick weights were 38.28±0.29 g and 36.40±0.32 g in Denizli and Gerze breeds, and 40.12±0.24 g and 41.13±0.24 g in broiler and layer hybrids, respectively. However, the differences in relative chick weights among the genotypes were not significant. The relative embryo weights of the Denizli and Gerze breeds increased from 4.68% and 4.64% on day 10 to 49.37% and 46.64% on day 19, respectively. In broiler and layer hybrids, the relative embryo weights increased from 5.29% and 3.80% on day 10 to 54.58% and 49.16% on day 19, respectively. It was determined that the relative yolk sac weight was higher in native breeds. Moreover, as the incubation period progressed, the relative embryo weight increased and the relatif yolk sac weight decreased. The fertility rate was 87.00% and 87.89% in Denizli and Gerze breeds, 94.17% and 91.93% in broiler and layer hybrids, respectively. Total embryonic mortality rate was 4.64% and 11.23% in Denizli and Gerze breeds, 4.76% and 8.78% in broiler and layer hybrids, respectively. The hatchability of fertile and set eggs was determined to be 94.16%, 79.24%, 84.93% and 67.76% in the Denizli and Gerze breeds, and 94.12%, 87.43%, 89.09% and 80.33% in the broiler and layer hybrids, respectively.