Erzurum'da yaşayan erişkinlerde iyod eksikliği ve guatr prevalansı
Iodine deficiency and goiter prevalence in adult population living in Erzurum
- Tez No: 90328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
49 ÖZET ERZURUM'DA YAŞAYAN ERİŞKİN POPULASYONDA İYOD EKSİKLİĞİ VE GUATR PREVALANSI Guatr Türkiye için önemli bir sağlık sorunudur. Türkiye'de total guatr prevalansı % 30.5 olarak bilinmektedir. Guatr oluşumunda tespit edilebilen en önemli etyolojik faktör ise iyod eksikliğidir. Bu çalışma en az 10 yıldan beri Erzurum'da yaşayan erişkinlerde guatr prevalansmı ve iyod eksikliği durumunu tespit etmek amacıyla yapıldı. Çalışmaya, toplam 340 kişi (192'si kadın 148'i erkek) katıldı, medyan yaş 38.5 yıl (range 20-76 yıl) idi. Her bir tiroid lobunun sonografik volümleri (TV= kalınlık x genişlik x uzunluk x 0.479) formülüne göre hesaplandı. Erkeklerde TV>25 mL, kadınlarda TV>18 mL değerleri guatr olarak değerlendirildi. Buna göre 40 erkek ve 54'ü kadın toplam 94 (% 27.6) olguda guatr tespit edildi. İdrar iyod konsantrasyonları (İİK) amonyum persülfat metoduyla ölçüldü, medyan İİK 6.54 u.g/dL ( 0.03-45.7 u-g/dL) idi. medyan İİK, sonografik olarak guatr olanlarda 5.0 p.g/dL iken, guatr olmayanlarda 7.8 p-g/dL idi (pO.0001). İİK>10p,g/dL değeri normal olarak kabul edildi, diğer olgularda iyod eksikliği derecesi ağır (İİK
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY IODINE DEFICIENCY AND GOITER PREVALENCE IN ADULT POPULATION LIVING IN ERZURUM It is believed that total goiter prevalence in Turkey is as high as 30. 5. The iodine deficiency is the distinct etiologic factor in the development of goiter. The aim of this study is to determine goiter prevalence and iodine deficiency in adults living in Erzurum for at least 10 years. The study involved 340 people (192 F, 148 M). The medyan age was 38.5 year (ranging from 20 to 76 years). Sonographic volume (TV) of each thyroid lobe was calculated according to (TV= Depth x Width x Length x 0.479) formula. The value of TV for men (TV>25 mL) and for women (TV>18 mL) was assessed as goiter. By this evaluation, goiter was diagnosed in 94 (27.6 %) cases. Urinary iodine concentration (UIC) was measured by ammonium persulfate method. UIC in subjects with goiter was significantly lower than that of the others (medyan values 5.0 vs 7.8 ug/dL, pO.0001). While the value of UIC>10(ag/dL (n=121, 36.6%) was accepted normal, the extent of iodine deficiency in other subjects was seperated into groups as severe (UIC