Kuantum sistemlerin kuantum bilgisayarlarla simülasyonu
Simulation of quantum systems with quantum computers
  1. Tez No: 903280
  2. Yazar: MEHMET KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kuantum bilişim ve bilgisayımının tarihine kısaca değinilmiş ve bazı kuantum bilgisayar donanımları ele alınmıştır. Tek ve çok kübit kuantum işlemcileri tanıtılmış ve bu işlemcilerin dahil olduğu durumların ölçümleri ele alınmıştır. Daha sonra Pauli işlemcileri cinsinden ve kuantum tomografiye dayanan ölçümlerin beklenen değer hesabı anlatılmış ve yerel dijital bilgisayar simülasyonu ve gerçek kuantum bilgisayar verileri kıyaslanmıştır. Donanım kaynaklı hatalar bu bölümün sonunda bu yöntemler ile karşılaştırılmıştır. Son bölümde tek parçacıklı sistemin Pauli matrislerinin tensörel çarpımından oluşan bir Hamiltonyen'in etkisindeki sistemin dinamiği ve Trotter – Suzuki ayrışımı ile ilişkisi incelenmiştir. Devamında çok-parçacık sistemlerin ikinci kuantizasyon yöntemi anlatılmıştır. İkinci kuantizasyon yöntemi kullanılarak Jordan – Wigner ve Bravyi – Kitaev kodlamaları tanıtılmıştır. Bu iki kodlama için Fermi – Hubbard modelinin dinamiği üzerinde sınama yapılmış ve bu sınama sonuçları bölümün son kısmında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The history of quantum computing is briefly reviewed and some quantum computer hardware is discussed. Single and multi-qubit quantum operators are introduced and measurements of states involving these operators are discussed. Then the expected value calculation of measurements in terms of Pauli operators and based on quantum tomography is described and local digital computer simulation and real quantum computer data are compared. Hardware errors are compared with these methods at the end of this section. In the last section, the dynamics of the single-particle system under the influence of a Hamiltonian consisting of the tensorial product of Pauli matrices and its relation with the Trotter - Suzuki decomposition are analysed. Then the second quantization method for many-particle systems is described. Jordan - Wigner and Bravyi - Kitaev encodings are introduced using the second quantization method. For these two encodings, the dynamics of the Fermi - Hubbard model is tested and the results of these tests are presented in the last part of the chapter.