2018-2022 yılları arasında yargıtay tarafından malpraktis davaları hakkında verilen kararların değerlendirilmesi
An evaluation of decisions on malpractice cases rendered by the court of cassation between 2018 and 2022
- Tez No: 903300
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK TOPRAK, ÖĞR. GÖR. MEHMET ALİ MALKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Son yıllarda tıbbi uygulama hatası iddiasıyla açılan malpraktis davalarında önemli bir artış gözlenmektedir. Bu durum dünya genelinde ve ülkemizde sağlık hukuku alanında önemli tartışmaları beraberinde getirmektedir. Çalışmamızda adli yargının son karar mercii olan Yargıtay'ın vermiş olduğu kararlar üzerinden tıbbi malpraktis olarak değerlendirilen durumların açıklığa kavuşturulması, hekim ve diğer sağlık çalışanlarının karşılaştığı iddiaların belirlenmesi, bilirkişi raporlarında yargı tarafından eleştirilen hususların tespit edilmesi ve bu sorunların çözümüne yönelik somut öneriler geliştirilmesi hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Yargıtay Başkanlığı'nın karar arama bankası ve içtihat programları kullanılarak 2018 ile 2022 yılları arasında verilmiş temyiz kararları araştırılarak belirlediğimiz koşullara uygun 362 karar çalışmamıza alınmıştır. Bulgular: Tıbbi malpraktis iddiasıyla açılan davaların olay tarihinden itibaren ortalama 9,52 yıl sürdüğü, şikâyet edilen sağlık mesleği mensuplarının %81,7'sinin hekim olduğu, en sık kadın hastalıkları ve doğum branşında çalışan hekimleri şikâyet edildiği, davacıların en sık tedavi hataları ve ilgisizlik/özensizlik iddiasında bulundukları, en sık dava konusu tıbbi uygulamaların cerrahi müdahaleler olduğu, hukuk davalarının %24,2'sinin ceza davalarının %33,9'unun sağlık mesleği mensupları aleyhine sonuçlandığı, alınan bilirkişi raporlarının %70,7'sinde tıbbi uygulama hatası bulunmadığı yönünde görüş bildirildiği, hukuk davalarının %85,3'ünün ceza davalarının ise %47,2'sinin Yargıtay tarafından bozulduğu ve bilirkişi raporlarının yetersiz veya eksik olmasının en sık bozma gerekçesi olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Sağlık mesleği mensuplarının tıbbi malpraktis davaları sebebiyle ceza almamaları için bu konuda bilgilendirilmeleri ve hasta ile etkili bir iletişim kurmaları gerekmektedir. Davaların sonuçlandırılmasında bilirkişi raporları çok büyük öneme sahiptir. Bu sebeple hazırlanan bilirkişi raporlarının tarafların iddia ve itirazlarına olabildiğince açık cevaplar vermesi dava süreçlerini hızlandıracaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: In recent years, there has been a significant increase in malpractice lawsuits filed based on allegations of medical malpractice. This situation has led to important discussions in the field of health law both worldwide and in our country. In our study, it is aimed to shed light on the cases evaluated as malpractice through the decisions of the Court of Cassation, the ultimate court of justice, to determine the allegations faced by physicians and other healthcare professionals, to identify the issues criticized by the courts in expert reports, and to develop concrete proposals for solving these problems. Materials and Methods: Using the decision search bank and case law programs of the Presidency of the Court of Cassation, 362 appeal decisions rendered between 2018 and 2022 were investigated and included in our study in accordance with the criteria we determined. Results: It was determined that malpractice lawsuits filed lasted an average of 9,52 years from the date of the incident, 81,7% of the healthcare professionals complained of were physicians, the most frequently complained-of physicians were those working in the obstetrics and gynecology branch, the most frequent allegations were treatment errors and negligence/carelessness, the most frequent medical applications that were the subject of lawsuits were surgical interventions, 24,2% of civil lawsuits and 33,9% of criminal lawsuits resulted against healthcare professionals, 85,3% of civil lawsuits and 47,2% of criminal lawsuits were overturned by the Court of Cassation, and the most common reason for overturning was the inadequacy or incompleteness of expert reports, and 70,7% of the expert reports obtained stated that there was no medical malpractice. Conclusions: Healthcare professionals should be informed about this issue and establish effective communication with patients in order to avoid being punished in malpractice lawsuits. Expert reports are of great importance in bringing the lawsuits to a conclusion. For this reason, it is thought that the preparation of expert reports that provide open answers to the allegations and objections of the parties will accelerate the trial processes.