2018-2022 yılları arasında TYT matematik testlerinde yer alan soruların MATH Taksonomisine göre analizi
Analysis of the questions in TYT mathematical tests between 2018-2022 according to MATH Taxonomy
  1. Tez No: 853624
  2. Yazar: FATMA SEVİNDİK AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İlköğretim, ortaöğretim ve lise öğretim programlarında 2018 yılında yapılan yeniliklerle eğitim öğretimde beceri kavramı ön planda olmuştur. Ülke çapında uygulanan öğretim programlarının amacına ulaşıp ulaşmadığını görmek, zayıf yönlerini ortaya koymak, varsa eksiklerini tamamlamak, programın ana bileşenlerinden olan ölçme değerlendirme süreciyle mümkündür. Kazandırılması beklenen beceriler çerçevesinde merkezî sınavlar da aynı yıl revize edilmiştir. İlk ve ortaöğretim seviyesinde, bir üst öğretim kurumuna geçiş için yapılan sınavların ölçtükleri beceriler pek çok araştırmada konu edinilmiştir. Ancak lise seviyesinde yapılan çalışmalar oldukça azdır. Bu çalışma, alan yazınındaki bu boşluğu doldurmak ve YKS'nin ilk oturumu olan TYT matematik testlerinde yer alan soruların ölçtükleri becerileri ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçlarının öğrencilere ve eğitimcilere yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman incelemesi yöntemiyle yürütülmüştür. Soruların sınıflandırılmasında, yaygın şekilde kullanılan Bloom Taksonomisi'nin matematik alanına özel uyarlanmış versiyonu olan MATH Taksonomisi kullanılmıştır. 2018 yılından başlayarak 2022 yılına kadar TYT matematik testlerindeki sorular analiz edilmiştir. Araştırmacının bulguları, bir uzman öğretmen ve matematik eğitimi alanında yüksek lisans yapmış bir uzmanın analizleri ile desteklenmiş, çalışmanın geçerlik ve güvenirliği artırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre 2018-2019 ve 2020 yılı sorularının MT kategorilerine dağılımda küçük farklar olsa da benzer becerileri ölçtükleri görülmüştür. Soruların büyük çoğunluğu A, daha sonra da B kategorisinde yer almaktadır. C kategorisine ait sorular düşük yüzdelere sahiptir. Böylece ilk üç yılda yapılan testlerin düşük-orta seviyeli becerileri ölçtüğü söylenebilir. 2021 ve 2022 yıllarındaki sorularda ise kategorilere ait yüzdeler değerlendirildiğinde en çok B seviyesinde daha sonra da C seviyesinde soruların yer aldığı görülmüştür. Son iki yılda soruların ölçtükleri becerilerdeki dikey yönlü değişim açıkça görülmektedir. 2021 ve 2022 yılı sorularının orta-yüksek seviyeli becerileri ölçtükleri belirtilmiştir. Çalışmanın sonuçları göz önünde bulundurulduğunda sınavların tüm becerileri eşit oranda içerecek hazırlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
With innovations in primary, secondary and high school education programs in 2018, the concept of skills in education has been at the forefront. It is possible to see if the teaching programs implemented nationwide have achieved their purpose, to reveal their weaknesses, to complete their deficiencies if any, through the evaluation process, which is one of the main components of the program. The central examinations were revised within the expected skills to be gained in the same year. At the primary and secondary levels, the skills measured by the exams for transition to higher education institutions are subject to many studies. However, studies at the high school level are quite small. This study was conducted to fill this gap in the literature and to reveal the skills measured by the questions involved in the first session of YKS, the TYT math tests. It is thought that the study results will guide students and educators. The study was carried out by document examination method which is one of qualitative research methods. In the classification of questions, MATH Taxonomy was used, a specially adapted version of the commonly used Bloom Taxonomy for mathematics.From 2018 to 2022, questions in TYT mathematics tests were analyzed. The findings of the researcher were supported by the analysis of a specialist teacher and a specialist who had a master's degree in mathematics education, and the validity and reliability of the study were increased. According to the findings, it was seen that the questions of 2018-2019 and 2020 measured similar skills, although there were small differences in distribution to MT categories. The vast majority of the questions are in category A, then B. Questions belonging to category C have low percentages. Thus, it can be said that the tests carried out in the first three years measure low-to-moderate skills. In the questions in 2021 and 2022, when the percentages of the categories were evaluated, it was seen that the most B level and then C level questions were included. In the last two years, the vertical change in the skills measured by the questions is clearly visible.The questions for 2021 and 2022 are stated to measure medium-high-level skills. Considering the results of the study, it is recommended that the exams be prepared to include all skills in equal proportions.