6 Şubat Kahramanmaraş depremleri sonrası depreme bakış ve sonuçları anlamlandırmada kuşaklar arası farklar: Osmaniye örneği
After the February 6 Kahramanmaraş earthquakes, intergenerational differences in the view of earthquake and making sense of the consequences of earthquake: The case of Osmaniye
- Tez No: 903301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, farklı kuşaklardan depremzedelerin geçirdikleri büyük bir afeti başta kader olmak üzere hangi çerçevelerden anlamlandırdıklarını, bu açıdan depremin yıkıcı sonuçlarıyla nasıl başa çıktıklarını, afetlere bakışta benimsedikleri çerçevenin toplumsal dayanıklılık ve kırılganlık açısından nasıl değerlendirebileceğini araştırmayı amaçlamıştır. Bu bağlamda risk kültürü ve afetlere karşı toplumsal dayanıklılık/kırılganlık üzerine kuramsal, kavramsal tartışmalardan yararlanılmış, Osmaniye ilinde 2024 yılında bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri ardından Osmaniye'de gerçekleştirilen saha çalışmasında elde edilen bulgular şunlardır: Depremden önce katılımcıların herhangi bir afet planı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. İleri yaş grubun depremi kader olarak algılamaktadır. Kuşaklar arası fikir ayrılıkları olduğu söylenebilir. Bulgular risk kültürü ve afetlere yönelik dayanıklılık konusunda anlayış düzeyinde ileri yaş grupları başta olmak üzere kırılganlıklara işaret etmiştir. Afetlere yönelik toplumsal dayanıklılık açısından farklı yaş grupları çerçevesinde değişimin önemli olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the frameworks through which earthquake victims from different generations make sense of a major disaster they experienced, especially fate, how they coped with the devastating consequences of the earthquake, and how the framework they adopted when looking at disasters can be evaluated in terms of social resilience and fragility. In this context, theoretical and conceptual discussions on risk culture and social resilience/fragility against disasters were utilized, and a field study was conducted in Osmaniye province in 2024. The findings obtained in the field study conducted in Osmaniye after the February 6, 2023 Kahramanmaraş Earthquakes are as follows: It was concluded that the participants did not have any disaster plans before the earthquake. The older age group perceives the earthquake as fate. It can be said that there are differences of opinion between generations. The findings pointed to vulnerabilities, especially in older age groups, in the level of understanding of risk culture and disaster resilience. It can be concluded that change is important within the framework of different age groups in terms of social resilience to disasters.