Vakıf üniversitelerinde kurumsallaşma düzeyinin incelenmesi: Ankara'da bulunan vakıf üniversitelerinde bir araştırma
Investigation of the level of institutionalization in foundation universities: A research in foundation universities in Ankara
- Tez No: 903317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAHAR AŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küresel gelişmelerin içinde olmak, ülke kalkınması ve toplum refahı için önem arz etmektedir. Dünyadaki gelişmelerle entegre olarak bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmak ve bu çalışmaları hayata geçirecek bireyleri yetiştirmek yükseköğretim ile mümkündür. Yükseköğretim bu amaçla hem araştırma-geliştirme faaliyetleri yapmakta hem de bireylere mesleki beceriler kazandırarak onları hayata hazırlamaktadır. Yükseköğretimin önemine binaen, üniversitelere olan ihtiyaç, vakıflar tarafından kurulan üniversitelerle de desteklenmiştir. Bu üniversitelerin nicel gelişimi yanında nitelik olarak da gelişmesi kurumsallaşma düzeyinin yüksek olması ile ilişkili olup, yenilikçi, donanımlı, idari ve akademik yeterliliği olan, bilimsel araştırmalara olanak sağlayabilen, öğrencilerine verimli çalışacakları ortamlar hazırlayabilen, kültür ve sanat faaliyetleri ile sosyalleşme imkânı sunan kurumlar olmasına bağlıdır. Kurumsal kimliğini kazanmış, kendine özgü kültürünü oluşturmuş, profesyonelleşmiş, işlerin belli bir sisteme göre yapıldığı, kaynakların yerinde ve verimli kullanıldığı, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesine bağlı, vizyon ve misyonuna uyumlu olma durumu kurumsallaşmanın sağlandığının göstergelerindendir. Bu minvalde yapılan çalışma, vakıf üniversitelerindeki akademisyenlerin kurumsallaşamaya ilişkin algılarını demografik değişkenlere göre incelemeyi amaçlamıştır. Anket yoluyla yapılan çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, genel olarak vakıf üniversitelerinde kurumsallaşma algısının; sorumluluk, nesnellik ve kültürel güç boyutlarında puanlamanın yüksek seviyede olduğu, formalleşme ve kaynak yeterliliği boyutlarında ise orta seviyede olduğu gözlemlenmiştir. Kurumsallaşma düzeyi yüksek olan üniversitelerin kuruluş yıllarının daha eski olduğu görülmüştür. Nitekim, kurumsallaşma bir süreçtir ve kurumlar zaman içerisinde kendilerini kanıtlar. Çevreye kendini kabul ettiren kurumlar varlığını sürekli kılmak için, öz değerlerini koruyarak yeniliklerle bütünleşik bir şekilde rekabet düzeyini yüksek tutar.
Özet (Çeviri)
Participating in global developments is crucial for the progress and well-being of a country. Higher education enables the conduction of scientific studies and research that are aligned with global advancements, as well as the training of personnel who will be responsible for carrying out these investigations. Higher education institutions engage in research and development endeavours and equip individuals with professional skills to prepare them for life. Universities created by foundations have been funded due to the significance of higher education. The qualitative and quantitative growth of these universities is directly linked to their high level of institutionalisation and relies on their ability to be innovative, well-equipped, and possess administrative and academic competence. Additionally, they must offer opportunities for scientific research, create productive environments for students, and provide avenues for socialisation through cultural and artistic activities. Indicators of institutionalisation include the establishment of a corporate identity, the development of a unique culture, professionalism, adherence to a systematic approach, efficient resource utilisation, transparency, accountability, and alignment with the organization's vision and mission. The study aims to investigate how academics at foundation universities perceive institutionalisation, taking into account demographic characteristics. Based on the findings, the perception of institutionalisation in foundation universities was analysed. The scores for responsibility, objectivity, and cultural power were found to be high, while the scores for formalisation and resource adequacy were at a medium level. There is a correlation between the level of institutionalisation of universities and their founding years, with universities that have a higher level of institutionalisation tending to have longer founding years. Institutionalisation is a gradual process in which institutions demonstrate their effectiveness and reliability through the passage of time. For institutions to continue existing, they must maintain a high degree of competitiveness by conserving their fundamental principles and incorporating new ideas.