Türkiye'de dış borçlanma ve ekonomik büyüme ilişkisi (2003 – 2023)
Relationship between external debt and economic growth in Turkey (2003 – 2023)
  1. Tez No: 903402
  2. Yazar: AYŞENUR ÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA DİREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler, ekonomik büyümeyi desteklemek ve finansman ihtiyaçlarını karşılamak için dış borçlanmayı sıkça kullanmaktadır. Türkiye'nin dış borçlanma stratejisi ve bunun ekonomik büyüme üzerindeki etkileri, bu çalışma kapsamında detaylı bir şekilde incelenmiştir. Literatürde dış borçlanmanın ekonomik büyüme üzerindeki etkileri tartışmalı olup, bu çalışmada Türkiye için 2003-2023 yılları arasındaki verilerle yapılacak analizler, dış borç stoku ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada kullanılan verilerin durağanlığı, Genişletilmiş Dickey-Fuller (ADF), Phillips-Perron (PP) ve Lee-Strazicich testi birim kök testleri ile kontrol edilmiştir. Her iki test de, zaman serilerinin durağan hale getirilmesini sağlamıştır. Elde edilen durağan seriler üzerinde FMOLS (Tamamen Geliştirilmiş En Küçük Kareler Yöntemi), DOLS (Dinamik En Küçük Kareler Yöntemi) ve CCR (Kanonik Eşbütünleşik Resresyon) regresyon testleri gerçekleştirilmiştir. Bu testler, reel döviz kuru ve dış borç gibi değişkenlerin milli gelir üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Son olarak, Hansen Parametre İstikrarsızlığı testi ile serilerin eşbütünleşik olup olmadığı analiz edilmiştir. Sonuçlar, döviz kurundaki artışların ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediğini, dış borçlanmanın ise pozitif bir katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In developing countries such as Türkiye, external borrowing emerges to support economic growth and meet resource requirements. Turkey's external borrowing system and its effects on economic growth were stated in detail within the scope of this study. In the literature, whether the effects of external borrowing on economic growth have changed or not, analyzes made with data between 2003 and 2023 for this successful Turkey provide a better understanding between external debt stock and economic growth. Record stationarity used in the study was checked with Extended Dickey-Fuller (ADF), Phillips-Perron (PP) and Lee-Strazicich unit root tests. Both tests ensured that the time series became stationary. FMOLS (Fully Modified Ordinary Least Squares), DOLS (Dynamic Ordinary Least Squares) and CCR (Canonical Cointegrating Regression) regression tests were performed on the stationary series obtained. These tests evaluated the presence of variables such as real exchange rate and external debts on national income. Finally, it was analyzed whether the series were cointegrated using the Hansen Parameter Instability test. The results show that the increase in the exchange rate has a negative deterioration in economic growth, while external borrowing has a positive contribution.