Okul öncesi öğretmenlerinin teknoloji kabul düzeyleri ile teknoloji kullanımı öz yeterlik durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool teachers' technology acceptance levels and technology use self-efficacy status
- Tez No: 902208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin teknoloji kabul düzeyleri ile teknoloji kullanımı öz yeterlik durumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, 2023- 2024 eğitim öğretim döneminde Bolu, Düzce ve Sakarya illerinde resmi bağımsız anaokulu, ilkokul ve ortaokul bünyelerindeki anasınıflarında görev yapan 181 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, 'Kişisel Bilgi Formu', 'Öğretmenler İçin Teknoloji Kabul Ölçeği' ve 'Eğitimde Teknoloji Kullanımı Öz Yeterlik Ölçeği' ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; Mann Whitney U ile Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. İki ölçek arasındaki ilişki Spearman Brown korelasyon katsayısı kullanılarak incelenmiştir. Verilerin analizi sonucunda; yaş değişkeninin okul öncesi öğretmenlerinin hem teknolojiyi kabulünde hem de teknoloji kullanımı öz yeterliklerinde anlamlı bir farklılık oluşturduğu, 40 yaş altı katılımcıların, 40 yaş üzeri katılımcılara göre anlamlı ve yüksek şekilde teknolojiyi kabullendiği ve teknoloji kullanım öz yeterliğine sahip oldukları belirlenmiştir. Mesleki deneyim değişkeninin Teknoloji Kabul Ölçeği ve Teknoloji Kullanımı Öz Yeterlik Ölçeği'nde sadece kaygı ve teknolojik karmaşa alt boyutlarında anlamlı farklılık oluşturduğu, mesleki deneyim arttıkça kaygı ve karmaşanın arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenim durumu değişkeni Teknoloji Kabul Ölçeği ortalama puanlarında anlamlı farklılık oluşturmazken, Eğitimde Teknoloji Kullanımı Öz yeterlik Ölçeği için lisansüstü öğrenim düzeyine sahip katılımcıların anlamlı şekilde yüksek puanları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Teknoloji konusunda hizmet içi eğitim alan katılımcıların teknoloji kabul ve öz yeterlik düzeyleri eğitim almayanlara göre anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Teknoloji kabul ve eğitimde teknoloji kullanımı öz yeterlik ölçek toplam puanları arasındaki ilişki için korelasyon katsayısı 0,676 olarak bulunmuştur. Bu katsayı ölçek puanları arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between preschool teachers' technology acceptance levels and technology use self-efficacy. The study group consisted of 181 pre-school teachers working in official independent kindergartens and kindergartens within primary and secondary schools in Bolu, Düzce and Sakarya provinces in the 2023-2024 academic year. The relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the study. Data were collected with the Personal Information Form, the 'Technology Acceptance Scale for Teachers' and the Self-Efficacy Scale for the Use of Technology in Education. In the analysis of data; Kruskal Wallis H test with Mann Whitney U was used. The relationship between the two scales was examined using the Spearman Brown correlation coefficient. As a result of the analysis of the data; It was determined that the age variable created a significant difference in both the technology acceptance of preschool teachers and their technology use self-efficacy, and that participants under the age of 40 accepted technology significantly and higher than participants over 40 years of age and had technology use self-efficacy. It was concluded that the professional experience variable created a significant difference only in the anxiety and technological confusion sub-dimensions of the Technology Acceptance Scale and Technology Use Self-Efficacy Scale, and that anxiety and confusion increased as professional experience increased. While the educational background variable did not create a significant difference in the mean scores of the Technology Acceptance Scale, it was concluded that participants with postgraduate education had significantly higher scores for the Technology Use in Education Self-Efficacy Scale. Technology acceptance and self-efficacy levels of participants who received in-service training on technology were found to be significantly higher than those who did not receive training. The correlation coefficient for the relationship between Technology Acceptance and Technology Use Self-Efficacy Scale total scores was found to be 0.676. This coefficient indicates that there is a positive, moderately significant relationship between the scale scores.