Müzik öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgilerine yönelik öz yeterliklerinin incelenmesi
An investigation of the relationship between music teachers' technological pedagogical content knowledge and their self-efficacy
  1. Tez No: 948793
  2. Yazar: BÜŞRA BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜDEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgilerine (TPAB) yönelik öz yeterlik düzeylerini belirlemeyi ve bu düzeylerin demografik değişkenlerle ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın kuramsal temeli, Shulman (1986) tarafından geliştirilen pedagojik alan bilgisi kuramı ile Mishra ve Koehler'in (2006, 2009) TPAB modeli üzerine kuruludur. Araştırma kapsamında, Bauer (2012) tarafından geliştirilen Müzikal Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği (MTPABÖ), Türkçeye uyarlanarak müzik öğretmenlerine uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinde devlet ve özel okullarda görev yapan okul öncesi (anasınıfı), ortaokul ve lise düzeyinde çalışan 113'ü kadın, 101'i erkek olmak üzere toplam 214 müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada, genel tarama modellerinden tekil tarama ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada, verilerin normal dağılıma uygunluğu, çarpıklık ve basıklık (skewness-kurtosis) değerleriyle değerlendirilmiştir. Ölçeğin geçerlilik ve güvenirlik analizlerinde sırasıyla Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) kullanılmış; analizler SPSS 25 ve AMOS 24 programları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Güvenirlik için Cronbach Alpha ve McDonald's Omega katsayıları hesaplanmıştır. Demografik değişkenlerle öz yeterlik düzeyleri arasındaki farkların belirlenmesinde bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ölçeğin alt boyutları ile TPAB düzeyleri arasındaki ilişkiler ise Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, müzik öğretmenlerinin MTPAB öz yeterliklerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Özellikle teknolojiyi öğrenme ve derslerde etkin kullanma konularında bölgesel ve deneyimsel değişkenlere göre bazı farklılıklar saptanmıştır. Müzik öğretmenlerinin MTPAB yeterlik düzeylerinin cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve görev yapılan okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin teknolojik bilgi edinme süreçlerinin informal öğrenme yolları ile şekillendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine music teachers' self-efficacy levels towards Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) and to examine the relationship between these levels and demographic variables. The theoretical basis of the study is based on the pedagogical content knowledge theory developed by Shulman (1986) and Mishra and Koehler's (2006, 2009) TPACK model. Within the scope of the research, the Musical Technological Pedagogical Content Knowledge Scale (MTPACK) developed by Bauer (2012) was adapted into Turkish and applied to music teachers. The sample of the study consisted of 214 music teachers, 113 female and 101 male, working at preschool (kindergarten), lower secondary (middle school), and upper secondary (high school) levels in public and private schools across the seven geographical regions of Turkey. The study employed general survey models, including the single (descriptive) survey model and the relational survey model. In the study, the conformity of the data to the normal distribution was evaluated by skewness and kurtosis (skewness-kurtosis) values. Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were used in the validity and reliability analyses of the scale, respectively; the analyses were carried out through SPSS 25 and AMOS 24 programs. Cronbach Alpha and McDonald's Omega coefficients were calculated for reliability. Independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine the differences between demographic variables and self-efficacy levels. The relationships between the sub-dimensions of the scale and TPACK levels were evaluated by Pearson correlation analysis. As a result, it was determined that music teachers' MTPACK self-efficacy was at a moderate level. Some differences were found especially in learning and using technology effectively in lessons according to regional and experiential variables. It was found that music teachers' MTPACK efficacy levels showed significant differences according to gender, age, professional seniority and school type. In addition, it was determined that teachers' technological knowledge acquisition processes were shaped by informal learning pathways.