İnternet alan adı uyuşmazlıkları ve çözüm mekanizmaları
Internet domain name disputes and resolution mechanisms
- Tez No: 903437
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL AKTAŞ ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
İnternet alan adları, internet çağının vazgeçilmez bir unsurudur. Ticaretin, iletişimin ve teknolojinin gelişmesinde büyük katkısı bulunmaktadır. İnternet alan adlarının öneminden ve faydalarından dolayı özellikle ticari işletmeler için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. İnternet alan adlarının önemleri ve ulaştığı maddi değer nedenleriyle de alan adlarına yönelik ihlaller meydana gelmektedir. İnternet alan adlarından kaynaklanan uyuşmazlıklar, kişi adlarından, ticaret unvanlarından, işletme adlarından, tanıtma işaretlerinden, marka haklarından, eser adlarından, coğrafi işaretlerden ve alan adları hakkına yapılan tecavüz halleriyle karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda, alan adları hukuku ve sistemi hakkında genel bilgilendirme yapılmış, alan adlarından kaynaklı uyuşmazlıkların nedenleri ve çeşitleri tespit edilmeye çalışılmış, meydana gelen uyuşmazlıkların çözülmesi amacıyla Türk hukukunda başvurulabilecek hukuksal yollar ile alternatif uyuşmazlık çözüm mekanizmalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İnternet domain names are an indispensable element of the internet age, contributing significantly to the development of commerce, communication, and technology. Due to their importance and benefits, internet domain names have become an essential element, especially for commercial enterprises. Violations directed towards domain names occur due to the importance and material value they have attained. Disputes arising from internet domain names encompass conflicts over personal names, trade names, business names, trademarks, intellectual property rights, work names, geographical indications, and instances of infringement of domain name rights. In our study, we provide a general overview of domain name law and systems, attempt to identify the reasons and types of disputes arising from domain names, and present legal avenues and alternative dispute resolution mechanisms within Turkish law for resolving such disputes.