Boşanma protokolünün içeriği ve hükümlerinin yerine getirilmesi
The content of the divorce protocol and the fullfillment of its provisions
- Tez No: 903466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ DEMİRSATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bir hukuki işlem olan boşanma protokolünün içerdiği hükümler ile taraflar karşılıklı olarak pek çok hak ve borç altına girebilirler. Boşanma protokolleri, diğer hukuki işlemlerden farklı olarak boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hakkında düzenleme yapma zorunluluğu, bağlayıcılık kazanması için hâkimin düzenlemeyi uygun bulması ve hüküm fıkrasına geçirilmesi itibariyle bazı spesifik özellikler taşımaktadır. Özellikle protokolün içerdiği hükümlerde kullanılan ifadelerin belirsizliği, protokolden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmesi aşamasında uygulamada bazı duraksamalara yol açmaktadır. Bu çalışmada Türk Medeni Kanunu'nun 166. maddesinin 3. fıkrasında düzenlenen anlaşmalı boşanma davası kapsamında hazırlanan anlaşmalı boşanma protokolünün içeriği ve hükümlerinin yerine getirilmesi incelenmiştir. Bu doğrultuda boşanma protokolünün hukuki niteliği ve içerdiği hükümler, hâkimin sürece müdahalesi, protokolün taraflar açısından bağlayıcılık kazanması süreci incelendikten sonra protokolün içerdiği hükümlerin hukuk düzeninde nasıl sonuç doğuracağı ve protokolden doğan yükümlülüklerin nasıl yerine getirileceği protokoldeki düzenlemelere yönelik istekler ve yerine getirilmesine dair uygulama sorunları kapsamında Yargıtay kararları ışığında ayrıntılı olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
As a legal transaction, the provisions contained in a divorce protocol can entail various rights and obligations for the parties involved. Unlike other legal transactions, divorce protocols possess specific characteristics due to the necessity of regulating the financial consequences of the divorce and the situation of the children, the requirement for the judge to approve the regulation for it to gain binding force, and its inclusion in the operative part of the judgment. Particularly, the ambiguity in the expressions used in the provisions of the protocol can cause some practical hesitations during the enforcement of obligations arising from the protocol. In this study, the content and the enforcement of the consensual divorce protocol prepared within the scope of the consensual divorce case regulated in paragraph 3 of Article 166 of the Turkish Civil Code is examined. In this context, after examining the legal nature of the divorce protocol and its provisions, the intervention of the judge in the process, and the process by which the protocol gains binding force for the parties, how the provisions of the protocol will result in the legal order and how the obligations arising from the protocol will be fulfilled will be discussed in detail in the light of Supreme Court decisions, within the scope of requests regarding the regulations in the protocol and issues of enforcement practice.