X ve Y kuşağı okul müdürlerinin liderlik tarzlarına ilişkin öğretmen algılarının karşılaştırılması
Comparison of teacher perceptions of X and Y generation school principals on leadership styles
  1. Tez No: 903515
  2. Yazar: AHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ERHAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, X ve Y Kuşağı okul müdürlerinin liderlik tarzlarına ilişkin öğretmen algılarının karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma betimsel tarama modelinde tasarlanmış nitel bir çalışmadır. Araştırmanın verileri, İstanbul ili Maltepe ilçesinde görev yapan 16 sınıf öğretmeni ile yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizi için ve temalar ile alt kodlar belirlenmiştir. Okulun memnun eden özellikleri temasında X Kuşağı okul müdürleri ile çalışan katılımcılar daha çok tadilat işleri üzerinde dururken, Y Kuşağı müdürlerle çalışanlar eğitim süreçlerinin kalitesini arttırmaya yönelik donanım ve eğitim ortamları üzerinde durmuştur. Okul müdürlerinin memnun eden özellikleri temasında, X Kuşağı okul müdürlerinin tecrübe ve liderliği, empati özellikleri; Y Kuşağı okul müdürlerinin iş birlikçi demokratik ve esneklik özellikleri ön plana çıkmıştır. Katılımcıların bir kısmı bu esnek yaklaşımın her zaman olumlu sonuçlanmadığını, Y Kuşağı müdürlerin de bu sonuçları ve tecrübe eksikliklerini kapatmak için zaman zaman otoriter ve katı bir davranış tarzı geliştirebildiğini, okulda dengesiz bir yönetim oluşabildiğini dile getirmişlerdir. Liderlik özellikleri temasında X Kuşağı okul müdürlerinin otoriteleri ile hızlı kararlar aldığı; Y Kuşağı müdürlerinin ise, katılımcıların bir kısmı tarafından, karar alma süreçlerini yavaşlatıcı bir unsur olarak algılanan, demokratik yaklaşımı benimsediği ifade edilmiştir. Sonuç olarak, X Kuşağı müdürlerinin karar alma ve uygulama becerisi, etkileme ve yönlendirme kapasitesi, koordinasyon yeteneği, iletişim gücü ve hata kabul etme yetisi ile, Y Kuşağı müdürlerinin de yenilikçiliğe açıklık bakımından daha başarılı algılandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare teachers' perceptions of the leadership styles of Generation X and Generation Y principals. The research is a descriptive survey model qualitative study. Data were collected through semi-structured interviews with 16 teachers working in Maltepe district of Istanbul. Themes and codes were determined for data analysis. In the theme of satisfying characteristics of the school, participants working with Generation X principals focused more on renovation activities, while those working with Generation Y principals focused on educational environments that would increase the quality of educational processes. In the theme of satisfying characteristics of principals, the experience and empathy characteristics of Generation X principals and the flexible characteristics of Generation Y principals came to the fore. Some of the participants stated that this flexible approach does not always lead to positive results and that Generation Y principals sometimes develop authoritarian behaviors to compensate for these results. In the leadership characteristics theme, it was stated that Generation X principals make decisions quickly by using their authority, while Generation Y principals adopt a democratic approach, which was perceived by some participants as a factor slowing down the decision-making process. As a result, Generation X principals were perceived as more successful in terms of decision-making skills, directing capacity, coordination and communication power and ability to accept mistakes, while Generation Y principals were perceived as more successful in terms of openness to innovation.