Birinci basamakta çalışan Aile Sağlığı çalışanlarının cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara ilişkin bilgi düzeyi ve davranışları
Knowledge level and behaviors of family health workers working in primary care regarding sexually transmitted infections
- Tez No: 903551
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÖZŞAHİN, PROF. DR. TAMER EDİRNE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) cinsel ilişki sonrası birçok patojenle oluşabilen çeşitli klinik sendromları içermektedir. CYBH'ye neden olan patojenler vajina, deri, orofarenks, penis ve rektum gibi mukozal bölgelerden bulaşabilmektedir. Bu araştırma Denizli il merkezinde bulunan aile sağlığı merkezlerinde (ASM) çalışan aile sağlığı çalışanlarını (ASÇ) CYBH'ler hakkında bilgi düzeyini ve davranışlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmamızın evrenini Denizli il merkezinde bulunan ASM'lerde çalışan, aile sağlığı elemanları oluşturmaktadır. T.C. Sağlık Bakanlığı Denizli İl Sağlık Müdürlüğünden alınan listeye göre çalışmanın uygulandığı dönemde Denizli merkezde 67 ASM'de toplam 193 ASÇ görev yapmaktaydı. Bu çalışmada 174 (%90,1) ASÇ'ye ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak 43 soruluk anket formu kullanılmıştır. Araştırma grubunda toplam 174 kişi yer almaktadır ve bunların %99,4'ü (n=173) kadındır. ASÇ'lerin yaş ortalaması 41,62 ± 6,01 yıl olarak bulunmuştur. ASÇ'lere CYBH hakkında kendi bilgilerini nasıl değerlendirdiği sorulduğunda ASÇ'lerin %51,7'sinin yeterli bilgiye, %45,4'ü ortalama bilgiye sahip olduğunu belirtmiştir. ASÇ'ler CYBH ile ilgili bilgilerini en sık mezuniyet öncesi eğitim ve katıldıkları kurslardan aldıklarını belirtmiştir. ASÇ'lerin %65,5'i CYBH'lerle ilgili danışmanlık verdiğini belirtmişlerdir. ASÇ'lerin CYBH'lerle ilgili hastalara danışmanlık verme durumuyla yaş, mezun olunan okul ve yaşamının çoğunu geçirdiği yer, meslekte çalışma yılı değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. ASÇ'ler CYBH'lerin kan ve cinsel yolla bulaş yollarını daha sık oranda bildiğini ifade ederken, oral ve anal yolla bulaşmayı daha az bilmektedir. ASÇ'lerin büyük çoğunluğunun en iyi bildiği CYBH'den korunma yöntemleri kondom ve tek eşlilik olarak bulunmuştur. ASÇ'lerin CYBH bilgi puan ortalaması 13,46±2,63 (max=20) bulunmuştur. ASÇ'lerin CYBH bilgi puan ortalamaları ile sosyodemografik özellikler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. ASÇ'lerin CYBH eğitimine önem verilmeli ve amaca yönelik hizmet içi eğitim programlar hazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Sexually transmitted diseases (STDs) include various clinical syndromes that can be caused by many pathogens following sexual intercourse. The pathogens causing STDs can be transmitted through mucosal sites such as vagina, skin, oropharynx, penis and rectum. This study was conducted to examine the level of knowledge and behaviors of family health workers (FHWs) working in family health centers (FHCs) in Denizli city center about STDs. The population of our study consisted of family health workers working in FHCs in Denizli city center. According to the list obtained from the Ministry of Health Denizli Provincial Health Directorate, a total of 193 FHCs were working in 67 FHCs in the center of Denizli during the study period. In this study, 90,1% (n=174) FHCs were reached. A 43-question questionnaire form was used as a data collection tool. A total of 174 people were included in the study group and 99,4% (n=173) of them were female. The mean age of the FHWs was 41.62 ± 6.01 years. When FHWs were asked how they evaluated their knowledge about STDs, 51,7% of the FHWs stated that they had sufficient knowledge and 45,4% stated that they had average knowledge. FHWs stated that they received information about STDs most frequently from pre-graduation education and courses they attended. 65,5% of the FHWs stated that they provided counseling about STDs. There was no statistically significant correlation between the status of FHWs counseling patients about STDs and the variables of age, graduated school, place where they spent most of their lives and years of working in the profession. While the FHWs stated that they knew blood and sexual transmission routes of STDs more frequently, they knew oral and anal transmission routes less frequently. Condoms and monogamy were found to be the best STD prevention methods known by the majority of FHWs.