Çağatay Türkçesi söz varlığının Özbek Türkçesindeki görünümü (Sedd-i İskenderî örneği)
The appearance of Chagatai Turkish vocabulary in Uzbek Turkish (The sample of Sedd-i İskenderi)
- Tez No: 903550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çağatay Türkçesi, XV-XX yüzyıllarda arasında hem konuşma hem yazı dili olarak kullanılmış, XIX. yüzyıldan sonra yerini Özbek Türkçesine bırakmış Türkçenin tarihî bir lehçesidir. Çalışmanın amacı, Sedd-i İskenderî'yi şekil bilgisi ve söz varlığı açısından inceleyerek Özbek Türkçesindeki görünümünü ortaya koymaktır. Sedd-i İskenderî ile ilgili yapılan çalışmalar taranmış olup bu çalışmaların daha çok ilgili döneme ait birden fazla eserin genel başlıklar çerçevesinde gramer açısından incelenmesidir. Bu çalışma ise, müstakil bir eserde tespit edilen şekil bilgisi ve söz varlığına ait bulguların Özbek Türkçesinde tanıklanıp tanıklanmadığının tespitidir. Bu çalışmada öncelikle Çağatay Türkçesi, Ali Şîr Nevâyî, Özbek Türkçesi, Sedd-i İskenderi hakkında bilgiler verilmiştir. Tezi yazarken teze kaynaklık eden Hatice Tören'in Sedd-i İskenderi (İnceleme- Metin) adlı eserinden yararlanılmıştır. Eserde tespit edilen bulguların anlamları için Çağatay sahası ve Osmanlı-Türkçe sözlüklerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chagatai Turkish was used as both a spoken and written language between the 15th and 20th centuries, and was replaced by Uzbek Turkish after the 19th century. The aim of the study is to examine Sedd-i İskenderî in terms of morphology and vocabulary and to reveal its appearance in Uzbek Turkish. Studies on Sedd-i İskenderî have been scanned, and these studies are mostly grammatical examinations of more than one work from the relevant period within the framework of general headings. This study is to determine whether the morphology and vocabulary findings determined in an independent work are witnessed in Uzbek Turkish. In this study, information is first given about Chagatai Turkish, Ali Şîr Nevâyî, Uzbek Turkish, and Sedd-i İskenderi. While writing the thesis, Hatice Tören's Sedd-i İskenderi (Study-Text), which was the source of the thesis, was used. For the meanings of the findings determined in the work, Chagatai field and Ottoman-Turkish dictionaries were used.