Ebeveynlerin animasyon filmi seçim tutumları üzerinde film afişlerinin etkisi (Kütahya ili örneği)
The effect of movie posters on parents animation movie selection attitudes (Sample of Kütahya province)
  1. Tez No: 903569
  2. Yazar: SERHAT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA CANAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, Kütahya ili örneği üzerinden ebeveynlerin animasyon filmi seçim tutumları incelenmiş, film afişlerinin bu tutumlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Grafik Sanatları alanında önemli bir yer tutan film afişleri, tanımı, tarihçesi, çeşitleri, tasarım bileşenleri, tasarım prensipleri, uygulama alanları ve mesajları gibi çeşitli açılardan ele alınmıştır. Araştırmanın odaklandığı nokta, ebeveynlerin çocukları için animasyon filmleri seçerken film afişlerinin ne kadar belirleyici olduğunu anlamaktır. Bu bağlamda, animasyon tarzındaki filmlere ait afişler derlenmiş ve incelenmiştir. Afişlerin içerikleri ve görsel örnekleri üzerinden yapılan inceleme, ebeveynlerin film seçimlerini nasıl etkileyebileceğini anlamak adına önemli bir adım olmuştur. Ayrıca, afişlerin ebeveynlerin film hakkındaki algılarını nasıl değiştirebileceğini tespit etmek üzere, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde bulunan 355 ortaöğretim öğrencisi velisi ile likert tipi bir anket uygulanmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri incelendiğinde, araştırmaya katılanların yaş, cinsiyet ve yaşadıkları bölge gibi faktörler açısından çeşitlilik gösterdiği görülmüştür. Ankete katılan ebeveynlerin görüşleri, betimsel olarak yorumlanarak araştırmanın sonuçlarına ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the animated movie selection attitudes of parents through the sample of Kütahya province and investigates the effect of movie posters on these attitudes. Movie posters, which have an important place in the field of Graphic Arts, are discussed in various aspects such as definition, history, types, design components, design principles, application areas and messages. The focus of the research is to understand how decisive movie posters are when parents choose animated movies for their children. In this context, posters of animated movies were compiled and analyzed. The analysis of the content and visual examples of the posters was an important step in understanding how posters can influence parents' movie choices. In addition, a Likert-type questionnaire was administered to 355 parents of secondary school students in Tavşanlı district of Kütahya to determine how posters can change parents' perceptions about movies. When the demographic information of the participants was analyzed, it was seen that the participants varied in terms of factors such as age, gender, and region of residence. The opinions of the parents who participated in the survey were interpreted descriptively and shed light on the results of the study.