8. sınıf düzeyinde olasılık konusuna ilişkin bilgiyi oluşturma sürecinin RBC+C modeli bağlamında incelenmesi
Investigation of the process of forming knowledge about probability at the 8th grade level in the context of the RBC+C model
- Tez No: 903570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı başarı düzeylerinden öğrenciler içeren grupların olasılık bilgisini soyutlama sürecine ilişkin aynı etkinliklerde sergiledikleri davranışların RBC+C modeline göre dağılımını belirlemek ve karşılaştırmaktır. Ayrıca farklı başarı düzeyinde yer alan öğrencilerin bu etkinliklerde RBC+C modeline göre hangi basamaklarda zorlandıklarını ve karşılaşılan zorluklarda nasıl ilerleme kaydettiklerini tespit etmek hedeflenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi benimsenmiştir. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırma matematik başarı düzeyi yüksek (2), orta (2), düşük (4) olmak üzere toplam sekiz gönüllü 8. sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri klinik görüşmeler, gözlemler, ses kayıtları ve öğrenci çözümlerinin bulunduğu dokümanlar üzerinden toplanmıştır. Veri toplama sürecinde öğrencilerin olasılık kavramını oluşturma süreçlerini ortaya koymayı amaçlayan 11 açık uçlu soru içeren olasılık testi kullanılmıştır. Olasılık testi ikişer öğrenciden oluşan gruplara dört aşamada çözdürülmüştür. Çözüm sürecinde öğrenciler grup arkadaşıyla ve öğretmenle iletişim halinde olma konusunda serbest hareket etmiştir. Bu süreçte araştırmaya daha fazla kanıt sağlamaları amacıyla öğrenciler sesli düşünmeye teşvik edilmiştir. Verilerin analizinde görüşmeler sırasında alınan ses kayıtları yazılı metinlere dönüştürülmüş ve öğrenci cevap kağıtlarıyla birlikte incelenmiştir. Elde edilen bu veriler betimsel analiz yöntemiyle RBC+C modelinin aşamalarına göre analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları farklı başarı düzeylerindeki öğrencilerden oluşan grupların RBC+C modelinin aşamalarında genellikle birbirinden farklı sayılarda davranış sergilediğini göstermiştir. Bu davranışların her bir grupta ve aşamadaki nicel dağılı çalışmanın birinci sonucu olarak sunulmuştur. Çalışmanın ikinci sonucunda; yüksek ve orta başarı düzeyinde yer alan öğrencilerin olasılık bilgisini oluşturma sürecinin tanıma ve kullanma basamaklarında kendi başlarına ilerleyebildikleri, düşük başarı düzeyinde yer alan öğrencilerin ise zaman zaman zorlandıkları saptanmıştır. Düşük başarı düzeyinde yer alan öğrencilerin grupta yer alan arkadaşlarından ve araştırmacıdan destek alarak epistemik eylemleri gerçekleştirebildiği görülmüştür. Soyutlama süreci karmaşıklaştıkça diğer başarı gruplarının da öğretmenle etkileşim içine girdiği görülmüştür. Araştırma sürecinde görülen bilgi eksikliğinde öğretmen tarafından geri bildirim sunulsa da öğrencilerin grup arkadaşlarından da etkilendikleri, problemlere yönelik düşüncelerini birbiriyle tartıştıkları, aynı fikirde olduklarında birbirini onayladıkları ve hatalarını düzelttikleri görülmüştür. Dolayısıyla öğrenciler olasılık bilgisine ait epistemik eylemleri gerçekleştirmede zorlandığında öğretmen desteğinin yanında akran etkileşiminin de sağlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine and compare the distribution of behaviors exhibited by groups of students with different achievement levels in the same activities related to the process of abstracting probability information according to the RBC+C model. In addition, it was aimed to determine which steps students with different achievement levels had difficulty in these activities according to the RBC+C model and how they progressed in the encountered difficulties. The case study method, which is one of the qualitative research methods, was adopted in the study. The study group was determined using the maximum variation method, which is one of the purposeful sampling methods. The study was conducted with a total of eight volunteer 8th grade students with high (2), medium (2), and low (4) levels of mathematical success. The data of the study were collected through clinical interviews, observations, audio recordings, and documents containing student solutions. In the data collection process, a probability test containing 11 open-ended questions was used to reveal the processes of students' formation of the concept of probability. The probability test was solved in four stages by groups of two students. During the solution process, students were free to communicate with their groupmates and the teacher. In this process, students were encouraged to think aloud in order to provide more evidence for the research. In the analysis of the data, the audio recordings taken during the interviews were converted into written texts and examined together with the student answer sheets. The obtained data were analyzed according to the stages of the RBC+C model with the descriptive analysis method. The results of the study showed that groups consisting of students with different success levels generally exhibited different numbers of behaviors in the stages of the RBC+C model. The quantitative distribution of these behaviors in each group and stage was presented as the first result of the study. The second result of the study determined that students at high and medium success levels were able to progress on their own in the recognition and use stages of the process of creating probability knowledge, while students at low success levels had difficulty from time to time. It was seen that students at low success levels were able to perform epistemic actions with support from their friends in the group and the researcher. It was observed that other success groups also interacted with the teacher as the abstraction process became more complex. Although feedback was provided by the teacher in the lack of information seen in the research process, it was observed that the students were also affected by their group friends, discussed their thoughts about the problems with each other, approved each other when they agreed, and corrected their mistakes. Therefore, when students have difficulty in performing epistemic actions related to probability knowledge, it may be recommended to provide peer interaction in addition to teacher support.