Latin Amerika'da ABD dış politikasının neoklasik realizm çerçevesinde incelenmesi: Obama ve Trump örnekleri
U.S. foreign policy in Latin America within the framework of neoclassical realism: Obama and Trump eras
  1. Tez No: 903592
  2. Yazar: FATMANUR KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Realizm, uluslararası ilişkiler teorileri arasında en eski teorilerden biridir. Klasik neorealizm, değişkenleriyle dış politika analizinde kullanılan bir analiz yöntemidir. Birçok değişken etrafında şekillenen ABD dış politikası, neoklasik realizmle analiz oldukça elverişlidir. ABD ile Latin Amerika arasındaki ilişki, uzun yıllardır kültürel, tarihsel ve coğrafi normlara dayalı olarak sürdürülmüştür. ABD'nin Latin Amerika'ya yönelik dış politikası güvenlik, ekonomik ve politik çıkarlara dayanmaktadır. ABD için, çıkarları doğrultusunda hareket eden siyasi yapılarla ilişkilerini sürdürmek önemli olmuştur. ABD başkanlarının karakteristik özellikleri ve algıları da farklı bakış açılarına yol açabilir. Latin Amerika'da Obama ve Trump, bu bakış açılarıyla benzer ve farklı politika algıları sunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Realism is one of the oldest theories in international relations. Classical neorealism is an analysis method used in foreign policy analysis with its variables. US foreign policy, which is shaped around many variables, is suitable for analysis with neoclassical realism. The relationship between the United States and Latin America has been maintained for many years based on cultural, historical and geographical norms. US foreign policy towards Latin America is based on security, economic and political interests. For the United States, it has been important to maintain relations with political structures that act in accordance with its interests. The characteristic features and perceptions of some presidents may also lead to different perspectives. In Latin America Obama and Trump have presented similar and different policy perceptions with these perspectives.