6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü hakkında kanunun Sosyal Güvenlik Kurumu'nda uygulanması
Implementation of the law no 6183 on the Collection Procedure of public receivables in the Social Security
- Tez No: 903604
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN BUCKLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu Araştırmada, Sosyal Güvenlik Kurumu'nda 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun uygulanması üzerine bir değerlendirmenin sunulması amaçlanmıştır. Amme alacakları, devletin finansal sağlığını korumak ve kamu hizmetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla büyük bir öneme sahip olan borçlardır. 6183 Sayılı AATUHK, amme alacaklarının etkin bir şekilde tahsil edilmesini sağlamak, tahsilat süreçlerini düzenlemek ve borçluların haklarını korumak için geliştirilen önemli bir yasal düzenlemeyi temsil etmektedir. Sosyal Güvenlik sisteminin var olması veya varlığını devam ettirmesi için öncelikle prim sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesi gerekmektedir. Primlerin zamanında ödenmesi kişilerin en basit anlamda sağlık harcamalarını, emeklilik ödemelerini yapılması açısından gereklidir. Ödenmemesi durumunda devreye SGK İcra servislerinde görev yapan İcra Memurları aracıyla uygulanan 6183 Sayılı AATUHK girer. Bu bağlamda kanunun uygulanması, yaptırımları gibi kısımlar ele alınmakta ve uygulanması sonuçları bu çalışmada işlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the implementation of Law No. 6183 on the Collection Procedure of Public Receivables in the Social Security Institution (SGK). Public receivables are debts of significant importance for safeguarding the state's financial health and ensuring the continuity of public services. The AATUHK represents a crucial legal regulation developed to facilitate the effective collection of public receivables, regulate the collection process, and protect debtors' rights. For the Social Security system to exist or continue its existence, it is essential that the premium system operates in a healthy manner. Timely payment of premiums is necessary for individuals to cover their basic healthcare expenses and receive retirement payments. In cases of non-payment, Law No. 6183 is implemented through the execution officers serving in the SGK Execution Services. In this context, the study discusses the implementation of the law, its sanctions, and the results of its implementation.