Kronik yaralar için elektronik yara takip sisteminin geliştirilmesi ve kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Development and usability evaluation of an electronic wound tracking system for chronic wounds
  1. Tez No: 903625
  2. Yazar: ŞAHİNDE CANBULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN DEMİR, PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma, kronik yaralar için elektronik yara takip sisteminin geliştirilmesi ve kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amacıyla tasarım tabanlı, tanımlayıcı ve kesitsel tipte yürütülen metodolojik bir araştırmadır. İki aşamalı olarak yürütülen araştırmanın birinci aşamasında tasarım tabanlı araştırma yöntemi kullanılarak elektronik yara takip sistemi yazılımı geliştirildi. Araştırmanın ikinci aşaması olan yazılımın kullanılabilirliğinin değerlendirilmesinde ise tanımlayıcı ve kesitsel tipte araştırma yöntemi kullanıldı. Araştırma, 03 Temmuz 2023 - 30 Kasım 2023 tarihleri arasında, Ankara'da bir üniversite hastanesinin servis ve yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşireler ile yürütüldü (n=120). Verilerin toplanmasında; Web Sitesi Kullanılabilirlik Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu ve Kullanıcı Memnuniyetini Değerlendirme Formu kullanıldı. Araştırmanın yürütülmesi için gerekli etik kurul ve kurum izinleri alındı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Bonferroni ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Kullanıcıların bu çalışmada geliştirilen yazılım için Web Sitesi Kullanılabilirlik Ölçeği puan ortalamalarının 97,13±13,39 olduğu saptandı. Katılımcıların yazılım işlevsellik düzeyi puan ortalaması 7,91±1,81; yazılımdan memnuniyet düzeyi puan ortalaması ise 8,19±1,96 olarak belirlendi. Yazılımın işlevsellik düzeyi ile gezinme kolaylığı, tasarım, erişim kolaylığı ve web sitesi kullanılabilirlik ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
This study is a methodological research conducted with a design-based, descriptive, and cross-sectional approach to develop and evaluate the usability of an electronic wound tracking system for chronic wounds. The research was carried out in two stages: In the first stage, a design-based research method was used to develop the electronic wound tracking system software. The second stage involved evaluating the usability of the software using descriptive and cross-sectional research methods. The research was conducted between July 3, 2023, and November 30, 2023, with nurses working in the wards and intensive care units of a university hospital in Ankara (n=120). Data collection involved the use of the Website Usability Scale, a Personal Information Form, and a User Satisfaction Evaluation Form. Ethical approval and institutional permissions necessary for conducting the research were obtained. Descriptive statistics, the Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, Bonferroni correction, and Spearman correlation analysis were used in the data analysis. The mean score for the Website Usability Scale of the software developed in this study was found to be 97.13 ± 13.39. The mean score for the software's functionality level was 7.91 ± 1.81, and the mean score for user satisfaction with the software was 8.19 ± 1.96. A statistically significant and positive relationship was found between the software's functionality level and navigational ease, design, accessibility, and the Website Usability Scale. Similarly, a statistically significant and positive relationship was identified between user satisfaction and navigational ease, design, accessibility, and the Website Usability Scale (p < 0.05). As a result of the study, it was determined that the usability, functionality and user satisfaction level of the electronic wound tracking system developed for chronic wounds were high. It is thought that such software programs developed for use in the follow-up and treatment processes of patients with chronic wounds will facilitate and contribute to the provision of individualized care and standardization of care in terms of continuity, integrity and quality. It is recommended to develop digital methods and tools that enable healthcare professionals to systematically evaluate patients using a multidisciplinary approach in wound care processes and to integrate these into healthcare systems.