Türkiye'nin Afrika'daki yumuşak gücü
Turkey's soft power in Africa
- Tez No: 903634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÖMER ATAGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yumuşak Güç kavramını devletler etki alanlarını rıza yoluyla genişletmek amacıyla kullanmaktadır. Türkiye, etki alanını genişletmek ve kendi bölgesi dışında etkin aktör olarak benimsetme amacıyla yumuşak güç politikasını uygulamaktadır. Türkiye'nin 1998 yılında Afrika Açılım Eylem Planı'yla beraber Afrika Kıtası'na yönelimi artmaya başlamıştır. Uluslararası alanda gerçekleşen meselelerde ve gerçekleşebilecek olaylarda destekçi arayışında olan Türkiye açısından Afrika Kıtası önem arz etmektedir. Türkiye'nin Afrika Kıtası'nda uyguladığı yumuşak güç politikaları ele alınması gereken bir konudur. Eğitim, ekonomi, kültürel ve askeri eğitim alanında yapılan çalışmaların verileri nicel ve nitel araştırma yöntemiyle değerlendirilecektir. Bu çalışmayla Türkiye'nin Afrika'daki yumuşak gücündeki hedefleri ve davranışlarını incelenecektir. 1998 Afrika Açılım Eylem Planı'yla başlayan ve günümüzde devam eden faaliyetlerin değerlendirilmesi yapılacaktır. İkili ve çok taraflı anlaşmalar, sözleşmeler, ekonomik faaliyetler, dernek ve vakıfların faaliyetleri değerlendirilmek üzere ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
States use the concept of Soft Power to expand their sphere of influence through consent. Turkey implements soft power policy in order to expand its sphere of influence and establish itself as an effective actor outside its own region. Turkey's orientation towards the African Continent began to increase with the African Initiative Action Plan in 1998. The African continent is important for Turkey, which is looking for supporters in international issues and possible events. The soft power policies implemented by Turkey in the African Continent is an issue that needs to be addressed. The data of studies conducted in the fields of education, economy, cultural and military education will be evaluated using quantitative and qualitative research methods. This study will examine Turkey's soft power goals and behaviors in Africa. The activities that started with the 1998 Africa Initiative Action Plan and continue today will be evaluated. Bilateral and multilateral agreements, contracts, economic activities, activities of associations and foundations will be evaluated.