Uluslararası ilişkilerde sınır güvenliği ABD-Meksika örneği
Border security in international relations: The case of US-Mexico
- Tez No: 903646
- Danışmanlar: PROF. LATİF PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez Uluslararası İlişkiler bağlamında ABD-Meksika sınır güvenliği konusunu ele almaktadır. 11 Eylül 2001'den bu yana uluslararası ilişkilerde sınır güvenliğine olan ilgi yeniden artmıştır. Sınır güvenliği ABD ve Meksika arasında güvenlik konusunda önemli bir role sahiptir. Bu iki ülke arasındaki sınır, sadece ekonomik ve ticari amaçla değil aynı zamanda güvenlik konusunda da öneme sahiptir. Bu tez iki ülke arasındaki sınır güvenliği sorununu detaylı bir şekilde inceleyen ve taraflar arasındaki ilişkilerin karmaşıklığını anlamaya ve anlatmaya çalışmaktadır. Bununla birlikte bu çalışma sınır güvenliğinin uluslararası ilişkilere olan etkisini ve bu etkilerin ABD ve Meksika arasındaki ilişkilere nasıl yansıdığını araştırmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis examines the issue of US-Mexico border security in the context of International Relations. Since September 11, 2001, there has been renewed interest in border security in international relations. Border security plays an important role in security between the US and Mexico. The border between these two countries is important not only for economic and commercial purposes but also for security. This thesis examines the issue of border security between the two countries in detail and tries to understand and explain the complexity of the relations between the parties. In addition, this study aims to investigate the impact of border security on international relations and how these impacts are reflected in the relations between the US and Mexico.