Kırgızistan'da faaliyet gösteren lojistik firmaları yöneticilerinin lojistik anlayışı üzerine bir araştırma
A research on the logistics understanding of managers of logistics companies operating in Kyrgyzstan
- Tez No: 903713
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYİL NACİMUDİNOVA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
KIRGIZİSTAN'DA FAALIYET GÖSTEREN LOJİSTİK FİRMALARI YÖNETCİLERİNİN LOJİSTİK ANLAYIŞI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Mevcut ekonomik ortamda, ürünlerin amaçlanan tüketim kanallarına zamanında teslimini sağlamak için lojistik faaliyetlerin verimli bir şekilde yürütülmesi büyük önem taşımaktadır. Dünya giderek birbirine bağlı hale geldikçe, bu kanallar yerel sınırların ötesine geçerek küresel bir pazarı kapsayacak şekilde genişledi. Sonuç olarak, küresel ölçekte rekabetçi kalabilmek için üretimi kıtalar arasında genişletmek ve daha geniş bir tüketici tabanına hitap etmek zorunludur. Başlangıçta lojistik öncelikle taşımacılıkla ilişkilendiriliyordu. Ancak koşullar geliştikçe ve sınırlar genişledikçe konsept, depolama, taşıma, geri dönüşüm, paketleme ve taşıma gibi çeşitli diğer hususları da kapsadı. Sonuç olarak, yalnızca etkin izlemeyi değil, aynı zamanda hızlandırılmış operasyonları da gerektiren çok yönlü sistemler kuruldu. Küresel ekonominin dinamik yapısı lojistik sektörünün öneminin sürekli artmasına neden olmuştur. Yapılan çok sayıda araştırma, dünya çapındaki ülkelerin ekonomilerini güçlendirmenin bir yolu olarak lojistik altyapılarının geliştirilmesine öncelik verdiklerini ortaya koyuyor. Kırgızistan, stratejik coğrafi konumu nedeniyle hem siyasi hem de ekonomik sonuçları olan önemli jeopolitik avantajlara sahiptir. Bu avantajlı konumun etkin bir şekilde kullanılması ve uygulanmasıyla Kırgız ekonomisinin önemli bir olumlu etki yaşayacağı öngörülmektedir. Sonuç olarak, lojistik faaliyetler artık yalnızca ticari işlemler olarak görülmüyor, daha geniş bir kapsamı kapsayacak şekilde genişliyor ve ülke içinde önemli bir ekonomik gelir kaynağı olarak ortaya çıkıyor. Kırgızistan'ın ekonomik ve sosyal manzarası da salgının küresel etkilerine tepki olarak değişikliklere uğradı ve bu da ticari yapısını daha da etkiledi. Dünya Bankası Lojistik Endeksi'ne göre sürekli ilerleyen bir ülke olan Kırgızistan'ın, son yıllarda lojistik sektöründe altyapı ve fiziki koşulların iyileştirilmesi konusunda önemli ilerlemeler kaydettiği istatistiksel verilere dayanılarak ortaya çıkıyor. Bu ilerleme, ülkenin Dünya Lojistik Endeksi'nde 132'den 108'e düşen sıralamasındaki iyileşmeye de yansıdı. Kırgızistan Ulaştırma Bakanlığı, şu anda geçiş aşamasında olan lojistik sektöründeki paydaşların, bu konuda çalışmalar başlattığını duyurdu. Eğitimsel ve siyasi altyapının daha da geliştirilmesi. Bu çalışmada sektörün mevcut durumu hakkında fikir sahibi olmak ve geleceğe yönelik öngörülerde bulunmak amacıyla anketler gerçekleştirilecek ve birebir görüşmeler gerçekleştirilerek veri toplanacak ve sektör paydaşlarının bakış açılarına ilişkin kapsamlı bir genel bakış sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON LOGİSTİCS UNDERSTANDİNG OF MANAGERS OF LOGİSTİCS COMPANİES OPERATİNG İN KYRGYZSTAN In the current economic environment, it is of great importance that logistics activities are carried out efficiently to ensure timely delivery of products to their intended consumption channels. As the world becomes increasingly interconnected, these channels have expanded beyond local borders to encompass a global market. As a result, to remain competitive on a global scale, it is imperative to expand production across continents and appeal to a broader consumer base.Initially, logistics was primarily associated with transportation. But as conditions evolved and boundaries expanded, the concept also encompassed a variety of other aspects such as storage, transportation, recycling, packaging and transportation. As a result, sophisticated systems were installed that required not only effective monitoring but also accelerated operations. The dynamic structure of the global economy has caused the importance of the logistics sector to constantly increase. Numerous studies reveal that countries around the world are prioritizing the development of their logistics infrastructure as a way to strengthen their economies. Due to its strategic geographical location, Kyrgyzstan has significant geopolitical advantages that have both political and economic implications. It is anticipated that the Kyrgyz economy will experience a significant positive impact with the effective use and implementation of this advantageous position. As a result, logistics activities are no longer viewed solely as commercial transactions, but are expanding to cover a broader scope and emerging as an important source of economic income within the country. Kyrgyzstan's economic and social landscape has also undergone changes in response to the global effects of the pandemic, which has further affected its commercial structure. Based on statistical data, it is revealed that Kyrgyzstan, a country that is constantly advancing according to the World Bank Logistics Index, has made significant progress in improving infrastructure and physical conditions in the logistics sector in recent years. This progress was also reflected in the improvement in the country's ranking, which fell from 132 to 108 in the World Logistics Index. Kyrgyzstan Ministry of Transport announced that stakeholders in the logistics sector, which is currently in the transition phase, have initiated studies on this issue. Further development of educational and political infrastructure. In this study, surveys will be conducted and data will be collected through one-on-one interviews in order to have an idea about the current situation of the sector and to make predictions for the future, and a comprehensive overview of the perspectives of sector stakeholders will be presented.