Yetişkinlerde algılanan anne baba tutumları ve ruminasyon düzeyleri arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rolü
The mediatory role of psychological resilience in the relationship between perceived parental attitudes and rumination levels in adults
  1. Tez No: 903714
  2. Yazar: RUKİYE KOCAKALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİÜŞÜK BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkinlerin algıladıkları anne baba tutumları ve ruminasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesinde psikolojik sağlamlık değişkeninin aracılık rolünün incelenmesi olarak ifade edilmektedir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 18-65 yaş aralığında olan yetişkinlerden oluşmaktadır. Bu amaçla Türkiye genelinde 18-65 yaş aralığında olan 331 kişi ile çalışma yürütülmüştür. Katılımcılardan Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği (Karatepe, 2016), Anne Baba Tutum Ölçeği (Kuzgun ve Eldeleklioğlu, 2001) ve Yetişkinlerde Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (Arslan,2015) kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmanın örneklemindeki katılımcılara çeşitli demografik değişkenlere ulaşmak amacıyla tarafımızca oluşturan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Araştırmada yetişkinlerde algılanan farklı anne baba tutumlarının ruminasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesinde psikolojik sağlamlığın aracı rolü incelenmiştir. Yapılan araştırmanın analizleri neticesinde algılanan anne baba tutumlarının ruminatif düşünme biçimlerine etkisinin incelenmesinde psikolojik sağlamlık tam aracı rol ve yüksek etki göstermiştir. Değişkenler arasındaki incelendiğinde anne baba tutumları ve ruminatif düşünme biçimleri arasında olumlu ve anlamlı olarak ifade edilebilecek ilişki bulunmuştur. Ruminatif düşünme biçimleri ve psikolojik sağlamlık arasında olumsuz ve anlamlı olarak ifade edilebilecek ilişki bulunmuştur. Analizler SPSS üzerinden Hayes (2018) tarafından geliştirilen Process Macro 4.2 sürümü kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of the psychological resilience variable in examining the relationship between adults' perceived parental attitudes and rumination levels. The relational screening method, one of the quantitative research methods, was used in the research. The population of the research consists of adults between the ages of 18-65. For this purpose, the study was conducted with 331 people between the ages of 18-65 across Türkiye. Data were collected from the participants using the Ruminative Thought Style Scale (Karatepe, 2016), Parenting Attitude Scale (Kuzgun and Eldeleklioğlu, 2001) and Adult Psychological Resilience Scale (Arslan, 2015). A Personal Information Form created by us was applied to the participants in the research sample in order to obtain various demographic variables. In the study, the mediating role of psychological resilience in examining the relationship between rumination levels and perceived different parental attitudes in adults was examined. As a result of the analysis of the research, psychological resilience showed a full mediator role and a high effect in examining the effect of perceived parental attitudes on ruminative thinking styles. When examined among the variables, a positive and significant relationship was found between parental attitudes and ruminative thinking styles. A negative and significant relationship was found between ruminative thinking styles and psychological resilience. Analyzes were conducted via SPSS using Process Macro version 4.2 developed by Hayes (2018).