Üniversite öğrencilerinin satın alma davranışlarında sosyal medya reklamlarının etkisi: Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri üzerine bir uygulama
The effect of social media advertising on the buying behavior of university students: An application on Atatürk University Faculty of Economics and Administrative Sciences students
  1. Tez No: 903745
  2. Yazar: RABİA EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA AYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Teknolojinin gelişmesi sosyal medyayı, insanların gündelik yaşamlarındaki rutinler arasına yerleştirmiştir. Bu durumun bir sonucu olarak her geçen gün insanlar internet, web sitesi vb. araçları daha fazla kullanmaya başlamışlardır. Tüketicilerin tercihlerindeki değişimleri takip eden işletmeler rekabet edebilmek için sosyal medyada pazarlama çalışmalarına önem vermeye başlamıştır. İşletmeler, sosyal medyada tüketiciler ile karşılıklı iletişim halinde olabilmenin kolaylığı, geri dönüşün hızlı olması gibi sebeplerle online reklamcılığın avantajlarının farkına varmıştır. Bu nedenden ötürü sosyal platformlarda paylaşılan reklamların tüketicilerin satın alma davranış ve tutumlarını ne şekilde etkilediğinin anlaşılması önem kazanmıştır. Bu tez çalışması, 2023-2024 eğitim öğretim yılında, Erzurum ilinde bulunan Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler fakültesi öğrencilerine uygulanmıştır. Çalışma örneklem grubunu 95 öğrenci oluşturur. Çalışmada, sosyal medyadaki reklamların üniversite öğrencilerinin satın alma davranışları üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma amacı doğrultusunda örneklem grubundan elde edilen veriler SPSS 20.0 programında analiz edilmiştir. Analizler çerçevesinde, Pearson korelasyonu, regresyon analizi ve ANOVA analizleri yapılmıştır. Analizlerin sonucunda, Sosyal Medya reklamlarının satın alma üzerinde pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of technology has placed social media among the routines of people's daily lives. As a result of this situation, people use the internet, websites, etc. every day. They started to use the tools more. Businesses that follow the change in consumer preferences have begun to attach importance to marketing activities on social media in order to compete. Companies have realized the advantages of online advertising for reasons such as the ease of communicating with consumers on social media and the rapid feedback. For this reason, it has become important to understand how advertisements published on social networks affect consumers' purchasing behavior and attitudes. This thesis study was applied to the students of the Faculty of Economics and Administrative Sciences at Atatürk University in Erzurum in the 2023-2024 academic year. The study sample group consists of 95 students. The study aimed to investigate the effect of advertisements on social media on the purchasing behavior of university students. In line with the purpose of the study, the data obtained from the sample group were analyzed in the SPSS 20.0 program. Within the framework of the analyses, pearson correlation, regression analysis and ANOVA analyzes were performed. As a result of the analysis, it was determined that Social Media advertisements have a positive effect on purchasing.