S355MC ve DP600 yüksek mukavemetli çeliklere uygulanan tavlama uygulamasının delik genişletme kabiliyetine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of tempering treatment on the hole expansion ability of S355MC and DP600 high strenght steels
- Tez No: 903811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ŞEN, PROF. DR. OKTAY ELKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde üretilen otomotiv parçalarının yüksek mukavemet ve şekillendirilebilirlik özelliklerine sahip olmaları gerekmektedir. Fakat yüksek mukavemetli çelikler şekillendirme esnasında kritik bir kenar çatlama hassasiyetine sahiptir. Bu durum istenilen geometrideki ürünlerin yüksek mukavemetli malzemelerden üretimini kısıtlamaktadır. Bu çalışmada S355MC ve DP600 kalite yüksek mukavemetli çelikler farklı tavlama sıcaklıklarında ve bekleme sürelerinde tavlandıktan sonra delik genişletme testlerine tabi tutularak bu çeliklerde tavlama işleminin kenar çatlama hassasiyetine olan etkisi araştırılmıştır. Aynı zamanda tavlanan her iki çelik malzeme için de tek eksenli çekme deneyleri gerçekleştirilerek uygulanılan tavlama işleminin çeliklerin mekanik özelliklerine olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The automotive parts produced in recent years must have high strength and formability properties. However, high strength steels have a critical edge crack sensitivity during forming operation. This situation restricts the manufacturing of products with desired geometry from high strength materials. In this study, S355MC and DP600 grade high strength steels were annealed at various annealing temperatures and waiting times and subjected to hole expansion tests, and the effect of the annealing process on the edge crack sensitivity in these steels was investigated. At the same time, uniaxial tensile tests were carried out for both annealed steel materials and the effects of the applied annealing process on the mechanical properties of the steels were investigated