Ön segment rezeksiyonu yapılan plasenta perkreatalı hastalarda bilateral ana iliak arterlerin geçici olarak klemplenmesi ile kalıcı olarak bilateral internal iliak arterlerin bağlanması yöntemlerinin klinik bulgularının retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of clinical findings between temporary clamping of bilateral main i̇liac arteries and permanent bilateral i̇nternal i̇liac artery ligation in patients with placenta percreta who underwent anterior segment resection
  1. Tez No: 903819
  2. Yazar: YUSUF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAĞLAYAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Rahim koruyucu, ön segment rezeksiyonu yapılan plasenta perkreata hastalarında uterusu besleyen her iki ana iliak arterlerin geçici olarak klemplenmesi yöntemi ile kalıcı olarak bilateral internal iliak arterlerin bağlanması yönteminin sonuçlarının retrospektif olarak karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, plasenta perkreata teşhisi konmuş ve uterusu korumak amacıyla yapılan uterus ön duvarı segmenter olarak rezeke edilen hastalarda, uterusu besleyen ana damarlardan geçici olarak klemplenen ana iliak arterler ile kalıcı olarak bağlanan bilateral internal iliak arterlerin klinik ve laboratuvar değerleri incelenmiştir. Yapılan cerrahi yöntemlerin kanama miktarı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu retrospektif çalışma, Mayıs 2018 ile Temmuz 2024 tarihleri arasında kliniğimize başvuran plasenta perkreata tanılı ve en fazla üç sezaryen geçirmiş, ileri derecede servikal invazyonu veya parametrial tutulumu olmayan hastaları kapsamaktadır. Bulgular: Çalışmaya uterin segment rezeksiyonu öncesinde bilateral internal ikiak arterleri kalıcı olarak bağlanan 16 hasta, bilateral ana iliak arterleri geçici olarak klemplenen 38 hasta plasenta perkreatalı hasta dahil edilmiştir. Geçici olarak klemplenen ana arter grubunda bilateral internal iliak arter ligasyon grubuna göre ortalama postoperatif yatış süresinin istatistiksel olarak anlamlı derecede daha kısa saptanmıştır. (p=0.004; 2,42±0,86 vs 3,38±1,31gün). Her iki grup arasında intraoperatif kanama açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. ( (p=0.358; 1560±732 vs 1612±668 ml). Sonuç: Her ne kadar intraoperatif kanama yönünden iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmasa da postoperatif hastanede kalma açısından klempleme grubunda süre anlamlı olarak daha kısa saptanmıştır. Uterus koruyucu cerrahi+ geçici ana iliak damar klempleme servikal ve parametrial plasental invazyonun olmadığı hastalarda, plasenta perkreata ve retroperitoneal cerrahi konusunda deneyimli ekiplerin bulunduğu merkezlerde güvenle uygulanabilecek cerrahi yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to retrospectively compare the outcomes of temporary clamping of both main iliac arteries supplying the uterus with permanent bilateral internal iliac artery ligation in patients with placenta percreta who underwent uterus-preserving anterior segment resection. Materials and Methods:In our study, we examined the clinical and laboratory values of patients diagnosed with placenta percreta who underwent segmental resection of the anterior uterine wall in order to preserve the uterus. In these patients, the clinical effects of temporary clamping of the main iliac arteries versus permanent ligation of bilateral internal iliac arteries on bleeding were evaluated. This retrospective study included patients diagnosed with placenta percreta who visited our clinic between May 2018 and July 2024. These patients had undergone a maximum of three cesarean sections and did not exhibit advanced cervical invasion or parametrial involvement. Results:The study included 16 patients who underwent permanent bilateral internal iliac artery ligation and 38 patients who had temporary clamping of the bilateral main iliac arteries before uterine segment resection, all diagnosed with placenta percreta. The postoperative hospitalization period was found to be significantly shorter in the temporary clamping group compared to the bilateral internal iliac artery ligation group (p=0.004; 2.42±0.86 vs 3.38±1.31 days). There was no significant difference between the two groups in terms of intraoperative bleeding (p=0.358; 1560±732 vs 1612±668 ml). Conclusion:Although there was no significant difference in intraoperative bleeding between the two groups, the hospital stay was significantly shorter in the clamping group. Uterus-preserving surgery with temporary clamping of the main iliac arteries can be safely performed in centers with experienced teams in placenta percreta and retroperitoneal surgery, particularly in cases without cervical and parametrial placental invasion.