An investigation of the relationships between collectivism, social desirability and purchase decisions
Kolektivizm, sosyal istenirlik ve satın alma kararları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
- Tez No: 903863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN GÜR ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, kişilerin kolektivizm ve sosyal istenirlik çerçevesindeki kültürel yapılanma biçimlerine göre diğer insanların değerlendirmelerinden ne kadar etkilendiklerini saptamaktır. Bu bağlamda çalışmanın hipotezi, kişilerin kolektivizm ve sosyal istenirlik tepki düzeyleri arttıkça satın alma kararlarını diğer insanların değerlendirmelerine göre belirleme eğilimlerinin de artacağı yönündedir. Yöntem: Çalışma için 18 erkek ve 17 kadın katılımcı alındı. Katılımcılar 18-35 yaş aralığında, mevcut kronik sağlık sorunu bulunmayan bireyler arasından seçildi. Çalışmada katılımcılardan demografik bilgiler alındıktan sonra INDCOL ölçeği üzerinden kolektivizm ve bireyselcilik skorları alındı. Devamında Sosyal İstenirlik Ölçeği (SDS) üzerinden kişilerin sosyal istenirlik skorları belirlendi. Sonrasında MatLab temelli deney protokolü ile kişilere belirli sayıda tekstil ürünü gösterildi, beğeni skorları ve satın alma kararları kayıt altına alındı. Bulgular: Kolektivizm ve sosyal istenirlik gibi kültürel yapıların hem sunulan ürünlerin puanlanması hem de satın alma kararının verilmesi gibi süreçlerle anlamlı olarak ilişkili olduğu görüldü. Bununla birlikte cinsiyet, romantik ilişki durumu ve tepki süresi gibi diğer değişkenlerin de ilgili süreçlerle anlamlı ilişkileri saptandı. Yapılan lineer regresyon analizleri sonucunda ürünlere verilen beğeni puanlarının yüksekliği ile kolektivizm skoru arasında p=0.01 seviyesinde, sosyal istenirlik skorları arasında p=0.02 seviyesinde anlamlı ilişkilere rastlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to determine the extent to which individuals are influenced by others' evaluations based on cultural structures related to collectivism and social desirability. In this context, the hypothesis of the study posits that as individuals' levels of collectivism and social desirability responses increase, their tendency to base purchasing decisions on the evaluations of others will also increase. Method: The study involved 18 male and 17 female participants, aged between 18 and 35, who were selected from individuals without any chronic health issues. Following the collection of demographic information, participants' scores for collectivism and individualism were assessed using the INDCOL scale. Subsequently, social desirability scores were determined through the Social Desirability Scale (SDS). The participants were then shown a specific number of textile products using a Matlab-based experimental protocol, and their preferences and purchasing decisions were recorded. Results: Cultural constructs such as collectivism and social desirability have been found to be significantly related to both the evaluation of presented products and the decision-making processes involved in purchasing. Additionally, other variables such as gender, romantic relationship status, and response time have also shown meaningful associations with these processes. Linear regression analyses revealed significant relationships between the level of liking scores for products and collectivism scores at p=0.01, and between social desirability scores at p=0.02.