Development and characterization of Al2O3 coatings with different surface morphologies by anodic oxidation
Anodik oksitleme yöntemi ile farklı yüzey morfolojilerine sahip Al2O3 kaplamaların geliştirilmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 903890
  2. Yazar: SEZER BALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YURDDAŞKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Alüminyum örnekler farklı parametreler uygulanarak üç gruba ayrılmıştır. Grup 1, anotlanmamış aluminyum ve farklı voltajlarla anotlanmış alüminyum örnekleri içerirken, Grup 2'deki örnekler 30V'de anotlanmış ve her biri 30 dakika aralıklarla anotlanmıştır. Grup 1 ve 2 örnekleri ısıl işleme tabi tutulurken, Grup 3'teki örnekler Grup 2 ile aynı parametrelere sahip olup ısıl işlem uygulanmamıştır. Anotlama işlemi iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiş, birinci anotlama sonrası aşındırma işlemi uygulanmıştır. Bu çalışmada, anotlanmış alüminyum oksit (AAO) özellikleri incelenmiş, SEM, AFM ve yüzey pürüzlülüğü ölçüm cihazı kullanılarak yüzey morfolojisi elde edilmiş, XRD ile kristalografik özellikler analiz edilmiştir. Voltaj ve sürenin, anotlanan örneklerin gözenek çapı ve interpore mesafesinde artışa, por yoğunluğunda azalışa neden olmuştur, ısıl işlemin karakteristik özelliklere etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Anotlama sonrası alüminyum hidrofobik özellik kazanmıştır. AAO membranlarının özellikleri nanobilimde geniş uygulama alanı bulmakta olup, bu özelliklerin kolaylıkla değiştirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum samples were divided into three groups by applying different parameters. Group 1 included non-anodized aluminum and anodized samples at different voltages, while Group 2 samples were anodized at 30V, with each sample being anodized at 30-minute intervals. Group 1 and Group 2 samples were subjected to heat treatment, whereas Group 3 samples had the same parameters as Group 2 but without heat treatment. The anodization process was carried out in two stages, with an etching process applied after the first anodization. In this study, the properties of anodized aluminum oxide (AAO) were investigated, surface morphology was obtained using SEM, AFM, and a surface roughness measurement device, and crystallographic properties were analyzed using XRD. It was observed that voltage and time increased pore size and interpore distance while decreasing pore density, with heat treatment having no effect on the characteristic properties. After anodization, aluminum gained hydrophobic properties. The characteristics of AAO membranes find a broad application area in nanoscience, and it was demonstrated that these properties can be easily modified.