Farklı splint materyallerinin klinik performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical performance of different splint materials
- Tez No: 848149
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE GÖKÇEN RÖHLIG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Temporomandibular düzensizliklerin (TMD) tedavisinde oklüzal splintler sıklıkla uygulanır ve dental literatürde“Altın standart”olarak kabul edilirler. Bu doktora çalışmasında oklüzal splint üretiminde hekimlerin kullanımına sunulan yeni üretim tekniğinin ve bu teknikte kullanılan 2 farklı materyalin klinik performanslarının ve üretim hassasiyetlerinin değerlendirilmesi ve geleneksel yöntemler ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 2 farklı çalışma grubu ve kontrol grubu oluşturularak belirlenen değerlendirme kriterleri ile araştırma yapılmıştır. Araştırma parametreleri; splintlerin yüzey aşınması, dental arka uyumu, hasta memnuniyeti ve tedavi edici etkileri ile antagonist arkta oluşturdukları aşınma miktarı olarak belirlenmiştir. Çalışmaya İ.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi AD' na başvuran ve DC/TMD protokolüne uygun olarak TMD teşhisi konulmuş 24 kişi dahil edilmiştir. Hastalar çalışma grubuna dahil edildikten sonra üst ve alt çeneden kondansasyon tipi silikon ölçü maddesi ile ölçü alınarak alçı modeller elde edilmiş ve rastgele gruplara ayrıldıktan sonra (n=8) oklüzal splintler üretilmiştir; PMMA grubu (yüksek çapraz bağlantılı, doldurucu ve fiber içermeyen OMP-N (organic modified polymer network) PMMA blok grubu) ve PEEK grubu (polyetereterketon) çalışma grupları olarak belirlenmiştir ve bu gruplardaki splintler CAD/CAM teknolojisi kullanılarak üretilmiştir. Kontrol grubundaki hastaların splintleri ise geleneksel yolla üretilmiştir. Tüm gruplarda splintler 6 ay süre ile kullandırılmış, süre sonunda hastalar ve splintleri araştırma kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Splintlerin teröpatik etkileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. PEEK ve PMMA gruplarında kontrol grubuna göre daha az aşınma oranı bulunmuştur (p>0.05). PMMA grubunda PEEK ve kontrol grubuna göre daha yüksek hasta memnuniyeti olduğu görülmüştür. Mevcut araştırmanın sonuçları, güncel CAD/CAM materyallerinin klinik olarak Kabul edilebilir sonuçlar verdiğini ve klinik performanslarının geleneksel olanlardan farklı olmadığını göstermektedir. CAD/CAM materyalleri tedavi başarısı açısından umut verici sonuçlar sunmaktadır. Anahtar Kelimeler : CAD/CAM, oklüzal splint, PEEK
Özet (Çeviri)
Occlusal splints are commonly used in the management of temporomandibular disorders (TMD) and accepted as“Gold standard”. The aims of this doctorate thesis was to evaluate the clinical performence of the recent CAD/CAM materials presented for occlusal splint fabrication. 24 patients diagnosed with DC/TMD protocol were included in the study. The patients were selected according to the Inclusion Criteria among the patients applied to Istanbul University Faculty of Dentistry Departmant of Prosthodontics seeking treatment for pain and dysfunction in orofacial area. They were randomly divided into 2 study groups (n=8); PEEK (PEEKG), PMMA (PMMAG) and one control group (CG). Physical impressions of the patients were taken and cast models were obtained. The splints in PEEK and PMMA groups were fabricated with digital method (designed and milled). In the control group, clear resin sheets were shaped with vacuum pressing machine and the occlusal surfaces were adapted at chairside. Then, the splints were delievered to patients. The baseline measurements were performed in the delivery appointments. After the end of the treatment, the patients were recalled for an appointment and predetermined measurements were performed. The criteria for evaluating the clinical performance were surface roughness, wear of the antagonist teeth and the occlusal surface of the splints, fit of the splints and patient satisfaction. The therapeutic effect of the splints were also among the evaluation criteria. SPSS package program was used for statistical analysis. The therapeutic effects of the splints were not different, no statistically significant difference were calculated among the groups. PEEK and PMMAG revealed less surface wear than CG (p 0.05). Higher patient satisfaction results were obtained in PMMA group than CG and PEEKG. PEEKG group demonstrated the best fit (p 0.05). The results of the current research suggest that recent CAD/CAM materials demonstrate clinically acceptable results and their clinical performance is not different than the traditional one. CAD/CAM materials offer promising results in terms of accuracy and therapeutic success. Keyword: occlusal splint, PEEK, CAD/CAM