Terme (Kırşehir) jeotermal kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı
Sustainable use of Terme (Kırşehir) geothermal waters
  1. Tez No: 903909
  2. Yazar: BEKTAŞ AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ERDEM DOKUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnceleme alanında jeotermal kaynak geliştirme çalışmaları kapsamında 13 üretim ve 1 reenjeksiyon kuyusu açılmıştır. Suların özgül elektriksel iletkenlik (ÖEİ) değerleri 1.124-2.390 μS/cm arasındadır. Baskın iyonlar Na ve HCO3'tür. İnceleme alanında akifer birimler, Paleozoyik yaşlı mermerler, Eosen yaşlı taban çakıltaşları, Neojen konglomera seviyeleri ve alüvyondur. Şistler birincil gözeneklilik göstermemesine rağmen kuvarsit ve kalkşist seviyeleri yer yer kırık ve çatlaklı olup, ikincil gözeneklilik kazanmıştır. Sular su kayaç ilişkisini tamamlamamış, olgun olmayan sulardır. T-4, T- 10, T-11 ve jeotermal atık sular kabuk, eşanjör çıkış suyu korozyon, diğer tüm sular hem kabuk hem de korozyon yapıcıdır. Reenjeksiyon şartı ile üretim debisi 226,1 L/'dir. Yapılan izleme deneyinde izleyici madde 6.7 günde türbülanslı bir akışla gözlem kuyularına ulaşmıştır. Isıtmada kullanılan 90 L/s su reenjekte edildiğinde üretim kuyuları olumlu yönde etkilenmiştir. Sıcak suların fiziksel ve kimyasal olarak korunması ve sürdürülebilir kullanımı için koruma alanı belirlenmiştir. İşletme debisinin belirlenmesi, israfın önlenmesi ve reenjeksiyon ile miktar bakımından, kullanım şekilleri ve koruma alanlarının belirlenmesi ile de kalite bakımından sürdürülebilir kullanım olanakları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of geothermal resource development studies in the thesis field, 13 production and 1 reinjection wells were opened. Specific electrical conductivity (SEC) values of the waters are between 1.124-2.390 μS/cm. Dominant ions are generally Na and HCO3. Aquifer units in the study area are Paleozoic marbles, Eocene basal conglomerates, Neogene conglomerates and alluvium. Although schists do not show primary porosity, quartzite and calcschist levels are locally broken and cracked and have gained secondary porosity. The waters have not completed the water-rock relationship and are immature. T-4, T-10, T-11 and geothermal wastewaters are crustal, heat exchanger outlet water is corrosive, and all other waters are both crustal and corrosive. Production flow rate is 226.1 L/min with reinjection condition. In the monitoring experiment the tracer reached the observation wells with a turbulent flow in 6.7 days. When 90 L/s of water used for heating was reinjected, the production wells were positively affected. A protection area was determined for the physical and chemical protection and sustainable use of hot water. Sustainable use possibilities were evaluated in terms of quality by determining the appropriate operating flow rate, preventing waste and quantity with reinjection, and by determining appropriate usage patterns and protection areas.