Yetişkinlerde duygusal öz farkındalık, öz eleştirel ruminasyon, sosyal ve duygusal yalnızlık ilişkisi
The relationship between emotional self-awareness, self-critical rumination, social and emotional loneliness in adults
- Tez No: 903910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkinlerde duygusal öz farkındalık, öz eleştirel ruminasyon ve sosyal-duygusal yalnızlığın ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma 18-65 yaş arası 190 erkek ve 299 kadın olmak üzere toplamda 489 katılımcı ile çevrim içi uygulama şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kişisel bilgi formu, duygusal öz farkındalık ölçeği (DÖFÖ-10), öz eleştirel ruminasyon ölçeği, sosyal ve duygusal yalnızlık ölçeği (SELSA-S) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde Pearson korelasyon analizi ve Çoklu Doğrusal Regrasyon Analizi kullanılmıştır. Yetişkinlerde duygusal öz farkındalık ve sosyal-duygusal yalnızlık ve tüm alt boyutları (sosyal, duygusal, aile, romantik alt boyutları) arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Yetişkinlerde öz eleştirel ruminasyon ve sosyal-duygusal yalnızlık ve tüm alt boyutları (sosyal, duygusal, aile, romantik alt boyutları) arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Yetişkinlerde duygusal öz farkındalık ve öz eleştirel ruminasyon arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi sonucuna göre duygusal öz farkındalık ve öz eleştirel ruminasyonun sosyal yalnızlığı %18,7 oranında açıkladığı görülmüştür. Duygusal öz farkındalık ve öz eleştirel ruminasyon, duygusal yalnızlığı %15 oranında açıklamaktadır. Bu bulguların literatürde desteklendiği düşünülmektedir. Sonuç olarak bu araştırma sosyal ve duygusal yalnızlıkla ilgili önleme ve müdahale çalışmaları için duygusal öz farkındalık ile öz eleştirel ruminasyonun önemini vurgulamaktadır. Duygusal öz farkındalık, öz eleştirel ruminasyon, sosyal ve duygusal yalnızlık ilişkisini inceleyen ilk çalışma olmasının sonraki çalışmalar için aydınlatıcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between emotional self-awareness, self-critical rumination and social-emotional loneliness in adults. The research was conducted as an online application with a total of 489 participants, 190 men and 299 women aged 18-65. Personal information form, emotional self-awareness scale (ESA-10), self-critical rumination scale, social and emotional loneliness scale (SELSA-S) were used as data collection tools. Pearson correlation analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used to analyse the data. A significant negative correlation was found between emotional self-awareness and social-emotional loneliness and all its sub-dimensions (social, emotional, family, romantic sub-dimensions) in adults. A significant positive relationship was found between self-critical rumination and social-emotional loneliness and all its sub-dimensions (social, emotional, family, romantic sub-dimensions) in adults.A significant negative relationship was found between emotional self-awareness and self-critical rumination in adults. According to the results of multiple linear regression analysis, emotional self-awareness and self-critical rumination explained social loneliness by 18.7%. Emotional self-awareness and self-critical rumination explained emotional loneliness by 15%. The results of the study were discussed within the framework of the related literature. These findings are thought to be supported by the literature. The conclusion is that this research emphasizes the importance of emotional self-awareness and self-critical rumination for prevention and intervention studies related to social and emotional loneliness. It is thought that it will be the first study that examines the relationship between emotional self-awareness, self-critical rumination, and social and emotional loneliness.