Jeotermal kaynakların turizmde değerlendirilmesi, Kırşehir üzerine bir araştırma
Evaluation of geothermal resources in tourism, a research on Kırşehir
  1. Tez No: 588452
  2. Yazar: ÇAĞATAY KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kırşehir ili jeotermal kaynakların olması nedeniyle önemli bir ildir. Turizm açısından jeotermal kaynakların değerlendirilmesinin ise Kırşehir ilinde yeterli önemin gösterilemediği dikkat çekmektedir. Turizmde jeotermal kaynaklara gereli önemin verilmemesi hem halk hem devlet hem de özel kurumlarının ilgi göstermemesi kaynaklı olduğu söylenebilir. Bu çalışmada Kırşehir ilinin jeotermal kaynaklarının belirlenmesi ve turizm alanında değerlendirilmesi ile girişimci sayısı ile birlikte turizmin artmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu çalışmada Kırşehir Ahi Evran üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerin Kırşehir ilinin termal turizm durumu ve geleceğine yönelik algılarının belirlenmesi amacıyla ilişkisel tarama modelinde nicel yöntemlerden anket tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. 383 üniversite öğrencisinden elde edilen verilere göre Kırşehir ilinin termal turizm durumu ve geleceğine yönelik algı düzeyleri olumlu olduğu görülmüştür. Araştırmanın bağımsız değişkenleri (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve eğitim görülen bölüm) ile termal turizmin durumu ve geleceğine yönelik üniversite öğrencilerinin algıları arasında ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Kırşehir is an important province due to geothermal resources. In terms of tourism, it is noteworthy that the evaluation of geothermal resources in Kırşehir is not enough. It can be said that the lack of importance of geothermal resources in tourism is due to the lack of interest of both public and private institutions. In this study, determination of geothermal resources of Kırşehir province and evaluation in the field of tourism is aimed to contribute to the increase of tourism together with the number of entrepreneurs. In this study, in order to determine the perceptions of the students of Kırşehir Ahi Evran University about the thermal tourism status and future of Kırşehir province, data were collected by using quantitative methods in the relational survey model. According to the data obtained from 383 university students, the perception levels of Kırşehir province regarding thermal tourism status and future are positive. The independent variables of the study (age, gender, marital status, educational level and education department) and the perceptions of university students regarding the status and future of thermal tourism were not found.