Observing gamification's effect through an educational mobile app: English irregular verbs
Oyunlaştırmanın etkisinin eğitici bir mobil uygulama ile gözlenmesi: İngilizce düzensiz filler
- Tez No: 903928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAKIR AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğrenmeye yardımcı olan eğitici bir mobil uygulamanın standart versiyonunu, ek oyunlaştırma unsurları eklenmiş versiyonu ile karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada hem analitik veriler hem de oyuncu deneyimi anket verileri kullanılmaktadır. Bu çalışmada, yeni oyunlaştırma unsurları eklendikten sonra, analitik verilere göre oyuncu etkileşiminin arttığını bulduk. Ayrıca, GUESS ölçeğinde; Kullanılabilirlik, Ses Estetiği ve Görsel Estetik gibi üç faktöre ait skorlar değerlerinde anlamlı artışlar gözlemledik. PENS ölçeğinde olumlu değişiklikler gözlemlesek de önemli bir bulguya rastlayamadık. Bununla beraber, pozitif anlamda en fazla olumlu değişimin öz belirleme kuramının Yeterlik teriminde gerçekleştiğini gördük. Bulgularımızı öz belirleme kuramı ile değerlendirdik ve bu çalışma kapsamında yapılan ek oyunlaştırma geliştirmelerinin, özerklik ve ilişkili olma ihtiyaçlarının karşılanmasını artırmaktan çok, yeterlik ihtiyacının tatmininde bir artışa neden olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the basic version of an educational mobile application that helps in learning English with a version that includes additional gamification elements. The study utilizes both analytics data and player experience survey data. In this study, we found that after adding new gamification elements, player engagement increased according to the analytics data. Additionally, we observed significant increases in the scores for three factors in the GUESS scale: Usability, Audio Aesthetics, and Visual Aesthetics. Although we observed positive changes in the PENS scale, no significant findings were identified. However, the most notable positive change was observed in the Competence term of the self-determination theory. We evaluated our findings using self-determination theory and observed that the additional gamification developments made in this study led to an increase in satisfying the need for Competence rather than enhancing the satisfaction of Autonomy and Relatedness needs.